11.04.2012 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bez falošnej skromnosti i bez veľkých očí

Prelom tohtoročného marca a apríla do značnej miery patrili výrobcom a dodávateľom poľnohospodárskej techniky. V metropole južnej Moravy, v Brne, sa v minulom týždni zavreli brány pravidelného veľtrhu Techagro. A v Nitre mali ešte v marci svoje 18. valné zhromaždenie členovia Zduženia výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v SR - AGRION.

Brnenskému Techagru sme sa podrobnejšie venovali aj v minulom vydaní našich novín. A článok na túto tému z pera nášho stáleho pražského spolupracovníka Oldřicha Přibíka nájdete aj na nasledujúcej strane aktuálneho vydania. Nepovažujeme teda za potrebné opakovať to, čo už bolo konštatované. Možno len stručne a kdesi na okraj dodáme zopár postrehov.
Vráťme sa však najprv do Nitry, ktorá pred rokom hostila veľtrh pôdohospodárskej techniky Agrosalón, ktorý sa po ostatných organizačných zmenách veľmi vhodne a racionálne "prepletá" - a či skôr strieda - práve s brnenským veľtrhom Techagro. V tomto párnom roku Nitra s jej dvojročnou periodicitou vypadla. Napriek tomu, ako sme to už boli napísali v prechádzajúcom vydaní Roľníckych novín, sa viacerí pravidelní účastníci Agrosalónu, ktorí sú zároveň aj členmi Agrion-u, vydali so svojimi expozíciami tohto roku aj do Brna. Videli sme ich tam, lebo ich bolo vidieť. V takýchto prípadoch by sa, pravda, podľa okrídleného klišé asi patrilo napísať, že sa tam nestratili...
Zrejme nie. Čo však môžeme potvrdiť celkom isto, všetci, s ktorými sme sa v Brne v ich expozíciách rozprávali, veľmi dobre vedeli, prečo do Brna, do tejto strojárskej jamy levovej, vôbec išli. Jedni, napríklad družstevníci z Hlohovca, ktorí sa na južnej Morave predstavili s ich sejačkami Pneusej, tam išli preto, lebo rozširujú teritórium, na ktoré budú vyvážať svoje výrobky. A ďalší zasa. napríklad predstavitelia firmy Ematech, s.r.o., Radošina, zasa prišli preto, lebo si chcú udržať a zveľadiť ten trh, na ktorom sú už doma, teda trh slovenský.
Aj keď Brno nie je Nitra, tak ako ani Nitra nie je Brno, stále totiž platí, že na veľtrhy Techagro a spol. každé dva roky zavíta dosť odborníkov aj zo Slovenska. Nuž a práve im bola venovaná trebárs prezentácia firmy Ematech, s.r.o., na tohtoročnom Techagre.
Mimochodom, podľa údajov usporiadateľov, od soboty 31. marca do stredy, 4. apríla na veľtrhy Techagro a spol. zavítalo spolu takmer 105-tisíc návštevníkov, čo je na podujatie s rýdzo odborným zameraním veľmi slušný výsledok. V tejto súvislosti sa nás niektorí z českých vystavovateľov, ktorí počuli o nitrianskom Agrosalóne, ale nevideli ho na vlastné oči, pýtali, ako by v porovnaní s Techagrom obstál nitriansky veľtrh.
Úprimne a otvorene: neradi by sme tieto síce obsahom a zameraním podobné veľtržné podujatia konfrontovali. Sú to vlny nerovnakej výšky. Iné je už veľtržné zázemie oboch podujatí. Veď predsa len Brno s jeho zahraničným vlastníckym pozadím, skúsenosťami, s dlhoročným veľtržným know-how, polohou a areálom, z ktorého v dobrom slova zmysle ešte stále dýcha solídnosť prvej československej republiky, je v súčasnosti niekde úplne inde ako nášmu srdcu blízka Nitra.
To však vonkoncom neznamená, že by sme mali hádzať flintu do žita alebo sa ustráchane krčiť kdesi v tmavom kúte.
Nám sa totiž netreba porovnávať s tým, čo sa porovnávať nedá. Našim predajcom pôdohospodárskej techniky totiž úplne postačí, keď si naďalej ako povestné oko v hlave budú strážiť Agrosalón, teda svoj veľtrh, o ktorý sa - s nemalým ťažkosťami pri jeho zrode - vskutku zaslúžili.
Poviem to rečou športových komentátorov - na slovenské pomery je Agrosalón veľmi dobrý odborný a špecializovaný veľtrh. Nič to za to, že rozsahom a počtom vystavovateľov nepredstavuje možno ani tretinu z toho, čo vždy v párnom roku ponúka Brno...
Klein, aber mein, hovoria Nemci. Malý, neveľký, ale zato náš...
A toho by sme sa v krajine pod Tatrami, a aj na výstavisku pod Zoborom, mali držať.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down