25.03.2014 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bez vlahy je úrada na Žitnom ostrove ohrozená

Nedostatok vlahy spôsobuje poľnohospodárom aj na Podunajskej nížine nemálo starostí. Zeleninári na Žitnom ostrove tvrdia, že nemajú odkiaľ čerpať vodu, takmer každý prívodný kanál je prázdny.

DUNAJSKÁ STREDA. TASR o tom informovala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) so sídlom v Dunajskej Strede Helena Patasiová.
Ako uviedla, po zimnom období firmy, zaoberajúce sa hydromelioráciou, súborom vodohospodárskych opatrení, ktoré vedú k zlepšeniu prírodných podmienok a následne aj k lepšiemu využitiu krajiny alebo ku zlepšeniu prírodného prostredia, nezabezpečujú dostatok vody do prívodových kanálov.

"V tomto roku sa im to vôbec nepodarilo realizovať," konštatovala H. Patasiová s tým, že po veľmi krátkom zimnom období je pôda vysušená. Dodala, že problém nie je len v špeciálnej rastlinnej výrobe, ktorá v ekologickom poľnohospodárstve zahŕňa zeleninárstvo, ovocné sady, chmeľnice a vinice, ale aj v poľných kultúrach ako sú obilniny.
"Silný vietor a slnko spôsobili problémy. Je ohrozené klíčenie jačmeňa, ktorý veľmi pekne vzchádzal takmer po celý mesiac. Bez vlahy je však ohrozená budúca úroda," povedala H. Patasiová.

Podľa jej názoru firmy, ktoré majú na starosti vodné hospodárstvo, by mali pravidelne čistiť kanály, a mali by sa postarať o to, aby došlo ich priebežnému napúšťaniu.

"V opačnom prípade zavlažovanie nie je možné," zdôraznila. Pripomenula, že naposledy bolo takéto suché obdobie v roku 2003.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down