28.01.2020 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezkonkurenčná presnosť rozhadzovania?

Rozhadzovače priemyselných hnojív sú strojmi, cez ktoré na podniku preteká veľké množstvo finančných prostriedkov. Hnojenie môžeme spolu s chemickou ochranou rastlín radiť medzi tie najnákladnejšie agrotechnické zásahy, ktoré sú však na každom podniku nevyhnutné. Práve z tohto dôvodu je výber správneho rozhadzovača jedným z rozhodujúcich faktorov ekonomicky výhodného pestovania.

Lokálne diferencovaná aplikácia v závislosti od požiadaviek plodín je už niekoľko rokov v popredí pestovateľského záujmu. Požiadavkou na moderné rozhadzovače je najmä eliminácia prehnojovania na hraniciach pozemkov, či prehnojovanie nadmerným prekrývaním záberov. Vysoká presnosť rozhadzovania je dodržiavaná dnes už pri veľkej väčšine strojov, a to i pri pracovných záberoch 36 m a viac. Takéto pracovné zábery dnes dokážu bežne pokrývať i nesené rozhadzovače priemyselných hnojív pracujúce na princípe odstredivého rozhadzovania, ktoré patria na našich poľnohospodárskych podnikoch k tým najbežnejším. Dnes sa bližšie pozrieme na nesené rozhadzovače značky KUHN, presnejšie na modelový rad AXIS. Tento rad zahrňuje 10 rôznych rozhadzovačov s rôznymi technickými špecifikáciami a výbavou, a tak sme si vytipovali jeden model - AXIS 40.2 H EMC W, ktoré využíva na pohon rozhadzovacích kotúčov hydraulické okruhy traktora. Moderné odstredivé dvojkotúčové rozhadzovače používajú na reguláciu dávky hnojiva vážiace systémy merajúce jeho hmotnosť, prípadne objemový prietok. Rozhadzovače KUHN AXIS sú vybavené systémom distribúcie hnojiva CDA (Coaxial Distribution Adjustment), čo zabezpečuje automatické a bezkonkurenčne presné prispôsobenie množstva dávky hnojiva počas rozmetania, a to individuálne na každom rozhadzovacom kotúči. Systém váženia EMC (Electonic Mass Control) využíva závislosť krútiaceho momentu kotúčov na množstve hnojiva. V princípe to znemená, že pomocou senzorov sa meria krútiaci moment na týchto kotúčoch každú jednu sekundu, prepočítava ho na hmotnosť a podľa toho upravuje nastavenia rozhadzovača. V prípade, ak nameraná dávka nezodpovedá požiadavkám, dôjde k okamžitej úprave otvorenia šupátok. Výhodou tohto systému je fakt, že úplne odpadá potreba vykonávať kalibráciu rozmetadla. Takýto systém váženia by nemala ovplyvňovať dokonca ani práca vo svahovitom teréne.

Ďalším vhodným pomocníkom je systém ovládania sekcií VARISPREAD DYNAMIC, ktorý upravuje parametre rozhadzovania podľa tvaru a členitosti pozemku. Servomotory sa starajú o zmenu bodu výpadu hnojiva podľa požadovaného obrazca rozmetania, pričom jednotlivé sekcie je možné vypínať od stredu do strán, či naopak. Výsledkom je vysoká presnosť rozmetania a úspora nákladov.

Okrem toho sú rozmetadlá KUHN vybavené aj systémom OPTIPOINT, ktorý pomáha obsluhe na úvratiach automaticky na základe GPS otvárať (zatvárať) šupátka, čím dochádza k značnej úspore hnojiva prehnojovaním.

Skúsenosti zákazníka

K teórii a údajom, ktoré nám boli k dispozícii od spoločnosti Agroservis, ktorá je zástupcom výrobcu KUHN pre náš trh by sme však pre objektívne hodnotenie potrebovali aj trocha praxe. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli navštíviť jeden z podnikov, ktorý je pionierom v používaní systémov presného poľnohospodárstva na Slovensku – PD Levice.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down