03.05.2019 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bič na dvojakú kvalitu potravín

V Bratislave sa konala tlačová beseda, na ktorej ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a poslankyňa NR SR Eva Antošová informovali o podrobnostiach modernizačnej smernice, týkajúcej sa dvojakej kvality produktov, predovšetkým však potravín.

BRATISLAVA. Ako je známe, túto modernizačnú smernicu schválil Európsky parlament v minulom týždni, pričom za jej prijatie hlasovalo 474 poslancov. Do platnosti má smernica vstúpiť v júni tohto roku.

„Tento dokument tvrdo postihuje dvojakú kvalitu, a jeho prijatie je víťazstvom všetkých spotrebiteľov v celej Európskej únii, avšak dvojaká kvalita potravín, ale i iných výrobkov, napríklad pracích práškov či stavebnín, sa najviac dotýka občanov v krajinách strednej a východnej Európy, a teda i Slovenska,“ uviedla na spomenutej tlačovej besede ministerka pôdohospodárstva SR.

Dosiahnutie tohto výsledku však ani zďaleka nebolo ľahké a ani bezproblémové, veď ako pripomenula G. Matečná, susedné Rakúsko na záver svojho predsedníctva v Európskej únii v decembri minulého roku chcelo celú záležitosť dvojakej kvality takpovediac „zamiesť pod koberec“.

„V rámci Európskej komisie, Európskeho parlamentu a ďalších inštitúcií sme za ostatné tri roky podnikli 24 rôznych aktivít, aby sme dosiahli pokrok v tejto otázke,“ uviedla G. Matečná. „A netreba zabúdať ani na to, že keď som pred tromi rokmi, počas slovenského predsedníctva v EÚ, vyšla s touto iniciatívou, mnohí predstavitelia, dokonca aj kolegovia - ministri predovšetkým zo starých členských štátov EÚ akoby nechápali, o čom to vlastne hovorím...“

Podľa slov ministerky pôdohospodárstva teraz nastal čas na to, aby sa začali práce na novej legislatíve, ktorá aj po právnej stránke „ošetrí“ tento problém.   Zároveň však vyzvala výrobcov predovšetkým potravín, ktorých sa tento problém týka, aby prestali s dvojakou kvalitou potravín. Podľa jej slov to môžu urobiť dvomi spôsobmi. Alebo zjednotia receptúry svojich výrobkov, alebo svoje výrobky, ktorých by sa dvojaká kvalita mohla týkať, zreteľne označia, čím ich od seba odlíšia. Toto odlíšenie sa pritom nemusí týkať len zloženia výrobkov, ale mohlo by byť zvýraznené napríklad aj iným farebným vyhotovením obalu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down