19.11.2019 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biologické prípravky v integrovanej ochrane rastlín

„Vďaka svojej univerzálnosti môžu byť biologické účinné látky, resp. prípravky, začlenené do schém ochrany rastlín cez pôdu a listy. Samozrejme základom ostáva ošetrenie osiva.“

Povedal v úvode prezentácie Karl Muenks, Oddelenie plodinových stratégií a riadenia portfólia spoločnosti Bayer Crop Science počas Rastlinolekárskych dní v Nitre a dodal: „Pestovateľom umožňujeme dosahovať najlepšie výsledky s ponukou riešení nastavených pre podmienky ich praxe. V tomto kontexte vyvíjame biologické látky, ktoré sú založené na modernej a zodpovednej vede. Partnerstvo v potravinovom reťazci zameriavame na spoluprácu medzi pestovateľmi, obchodníkmi, spracovateľmi a maloobchodníkmi.“

Podľa K. Muenksa pochopenie biologických látok a ich uplatnenie v praxi si vyžaduje zmeny v prístupoch v pestovaní plodín. Pre porovnanie, čo sa týka konvenčných prípravkov - ich účinnosť je veľmi vysoká. Sú využívané predovšetkým preventívne alebo kuratívne. Môžu sa aplikovať aj pri strednej, resp. vysokej úrovne infekcie. Výsledky sú zvyčajne podobné. V prípade prípravkov na biologickej báze, úroveň účinnosti je stredná. Aplikujú sa predovšetkým preventívne, zvyčajne pri nízkom infekčnom tlaku, prípadne pôsobenia škodcu. Výsledky sa môžu líšiť.

K. Muenks predstavil projekt pozostávajúci z 39 pokusov, realizovaný v roku 2018 v Holandsku, v ktorom išlo o kombinovanie digitálnych nástrojov s biologickou ochranou. Aplikovaný bol prípravok Serenade ASO. Jeho základom je špecifický kmeň baktérie bežne sa vyskytujúci vo vzduchu, vode i v pôde - Bacillus subtillis QST 713.

"Pri foliárnej aplikácii pôsobí ako fungicíd a baktericíd. Dokáže blokovať syntézu proteínov a tvorbu bunkových stien patogénnych húb. Použitím prípravku Serenade ASO sa zvyšuje prirodzená obranyschopnosť rastlín tým, že sa stimulujú biochemické obranné mechanizmy a prispieva tak k zvýšenej odolnosti rastlín voči hubovým a bakteriálnym patogénom a abiotickým stresom, "informoval zástupca spoločnosti.  Úrody zemiakov v pokuse sa priemerne zvýšili o 10 percent v porovnaní s kontrolou. Prípravok má pozitívny vplyv na zdravotný stav a kvalitu hľúz.

Podľa K. Muenksa v rámci integrovanej ochrany rastlín je možné kombinovať prípravky na biologickej báze s konvenčnými prípravkami, čo je aj cieľom spoločnosti.

VIERA UVÍROVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down