21.01.2019 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boja sa živelného rozchodu

Brexit klope na dvere. V súvislosti s ním by sa v budúci pondelok mala na rokovaní stretnúť medzirezortná koordinačná skupina vlády SR, ktorá by sa mala zaoberať pripravenosťou SR na odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ.

BRATISLAVA. Rokovanie skupiny zvolal premiér SR Peter Pellegrini. "Nezávisle od toho, ako dopadne hlasovanie vo Veľkej Británii sa ako premiér dlhodobo aktívne zaujímam o to, ako je Slovensko pripravené reagovať na oba scenáre brexitu, a osobne dohliadam na prípravu vládnych opatrení s cieľom minimalizovať negatívne dopady brexitu na slovenskú ekonomiku a na slovenských občanov, žijúcich vo Veľkej Británii," povedal v tejto súvislosti P. Pellegrini.

O jeho slovách ako aj o zvolaní medzirezortnej koordinačnej skupiny informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Samotné hlasovanie o brexite bolo v britskom parlamente naplánované na utorok, 15. januára tohto roku, a jeho výsledky boli známe až po uzávierke tohto vydania Roľníckych novín.

Na čoraz aktuálnejší brexit v uplynulých dňoch zareagovali aj organizácie agrárnej a potravinárskej samosprávy. Potravinárska komora Slovenska informovala, že „organizácie, združujúce farmárov a výrobcov potravín v EÚ vydali v súvislosti s blížiacim sa hlasovaním v britskom parlamente spoločné vyhlásenie. Upozornili v ňom na to, že bez dohody farmárov, výrobcov potravín a obchodníkov s agrárnymi komoditami môže mať nadchádzajúci brexit dramatické ekonomické dosahy nielen v EÚ, ale aj v samotnej Veľkej Británii“.

Podľa profesijných združení FoodDrink Europe, COPA - COGECA a CELCAA predstavoval export 27 krajín EÚ do Veľkej Británie 41 miliárd eur, pričom export Veľkej Británie do EÚ dosiahol 17 miliárd eur. Tento obchod a výroba v rámci terajších 28 členských krajín EÚ, teda vrátane Veľkej Británie, zamestnávajú 44 miliónov ľudí.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down