10.06.2011 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boli to vraj klíčky

Čoraz viac indícií naznačuje, že vražedné baktérie Escherichia coli pochádzajú z klíčkov.

Varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a listových šalátov v surovom stave z 25. mája 2011 dnes, 10. juna, kompetentné nemecké úrady zrušili. Varovanie pred konzumáciou klíčkov, naopak, zostáva v platnosti, informoval podľa TASR v Berlíne najvyšší predstaviteľ Spolkového inštitútu pre hodnotenie rizík (BfR) Andreas Hensel, ktorý zdôraznil, že to platí osobitne pre surové klíčky.
Indície, ktoré naznačujú súvislosti medzi nebezpečnou črevnou infekciou bakteriálneho pôvodu, ktorá sa z Nemecka rozšírila medzičasom do viac ako tucta ďalších štátov, na strane jednej a dolnosaskou firmou, produkujúcou klíčky, totiž ďalej zosilneli.
Prezident renomovaného Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Reinhard Burger, ktorého spolupracovníci sa v desiatich tímoch podieľajú na pátraní po zdroji nákazy, v piatok v nemeckej metropole vyhlásil: "Sú to klíčky".
Aj keď sa túto tézu predbežne v laboratóriách nepodarilo jednoznačne preukázať, stopy po pravdepodobne kontaminovaných produktoch bioprevádzky sú z Bienenbüttelu v dolnosaskom okrese Uelzen. Najmenej 80 chorých z celého Nemecka konzumovalo klíčky z tejto firmy.
Počet nových prípadov prispieva k miernemu poklesu napätia medzi nemeckými zdravotníkmi, čo privítal predovšetkým preťažený personál nemocníc v Hamburgu, Šlezvicku-Holštajnsku a Dolnom Sasku, nákazou EHEC najviac postihnutých regiónov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down