06.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bonusom zákona o neprimeraných podmienkach je anonymné podanie

Najväčším bonusom zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý v utorok schválila vláda, je možnosť anonymného podania. Uviedla to na brífingu po výjazdovom rokovaní vlády v Skalici podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS).

BRATISLAVA. "Najväčším bonusom tohto zákona je anonymné podanie. Prelomíme ním bariéru strachu, pretože dodávatelia zo strachu pred tým, že ich reťazce ˇvylistujú', vôbec podania na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ani na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS) SR nepodávali. Anonymné podnety teda budú možné. Myslím si, že ak uplatníme tento zákon, postavenie poľnohospodárov a potravinárov v celom dodávateľskom reťazci sa vylepší," priblížila agroministerka.
Podľa Matečnej sa v zákone definuje okrem iného viac ako 40 nekalých obchodných praktík. "Do zákona sa nám podarilo zaviesť tzv. generálnu klauzulu, aby sa zabránilo obchádzaniu zákona v budúcnosti," oznámila. Generálna klauzula podľa Matečnej zamedzí, aby obchodníci vyvíjali rôzne kreatívne praktiky, pomocou ktorých získavali v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch peňažné prostriedky od prvovýrobcov navyše. "Zamedzíme kreativite obchodníkov, aby svoju veľkú dominantnú silu v potravinárskom dodávateľskom reťazci využili," dodala šéfka MPRV SR.
Jednou z neprimeraných podmienok je podľa Matečnej tzv. logistický bonus. "Nevidíme dôvod, prečo by ho dodávatelia mali platiť. Ďalšou neprimeranou podmienkou sú napríklad poplatky za distribúciu," doplnila. Návrh zákona podľa nej taktiež stanovuje a skracuje lehoty splatnosti faktúr, ktoré sú reťazcami platené prvovýrobcom.
Návrh schváleného zákona podľa agrorezortu reaguje na skúsenosti získané z aplikácie súčasne platného zákona číslo 362 z roku 2012 o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, a to tak na strane orgánov štátnej správy, ako aj na strane dodávateľov potravín a odberateľov potravín.
"Vzhľadom na skúsenosti z aplikačnej praxe prišlo k precizovaniu aktuálnych ustanovení upravujúcich neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Ide o reakciu na rozhodovanie príslušných orgánov štátnej správy o opravných prostriedkoch, mimoriadnych opravných prostriedkoch a súdov pri uložených sankciách. Ďalej vzhľadom na uplatňovanie nových typov konaní, ktoré vykazujú znaky neprimeranej podmienky, bolo nevyhnutné zapracovať nové ustanovenia upravujúce nové neprimerané podmienky. Z dôvodu dynamického vývoja upravovanej oblasti návrh zákona zavádza generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné," spresnil v dôvodovej správe agrorezort.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down