15.06.2011 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brusel schválil kompenzácie pre zeleninárov

Európski roľníci dostanú z rozpočtu EÚ 210 miliónov eur ako odškodnenie v dôsledku strát z predaja zeleniny a ovocia, ktoré utrpeli po vypuknutí črevnej nákazy E.coli v Nemecku.

Podľa TASR to v utorok uviedla Európska komisia (EK) potom, ako výšku odškodnenia schválili experti členských štátov Európskej únie (EÚ).
Brusel pôvodne uvažoval o kompenzácii len vo výške 150 miliónov eur, ale ministri poľnohospodárstva viacerých členských štátov únie uviedli, že je to príliš málo. Komisia preto zvýšila ponuku o 60 miliónov eur. Konečná výška kompenzácie však bude oznámená až 22. júla potom, ako členské štáty EÚ nahlásia rozsah skutočných strát.
Odškodnenie by mali dostať pestovatelia uhoriek, šalátu, paradajok, cukiet a papriky pre slabý záujem o ich produkty, pričom výška kompenzácie by mala dosiahnuť do 50 % z ceny potravín stiahnutých z trhu. Pre členov organizácií pestovateľov je možné ísť až do 70 % z objemu strát.
Pomoc sa bude týkať len strát producentov zaznamenaných od 26. mája do konca júna. Komisia však dodala, že nevylučuje navrhnutie ďalších kompenzácií, ak by pokles predaja pokračoval aj po júni.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down