14.09.2016 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bruselské inštitúcie a naše predsedníctvo čaká náročná jeseň

Leto sa pomaly končí, a hneď začiatkom septembra budú bruselské inštitúcie a slovenské predsedníctvo v EÚ naplno konfrontovaní s celým radom chronických a akútnych problémov, ktoré visia nad Európskou úniou ako ťažká mora. V júli, a čiastočne i v auguste, sa síce ešte konali nejaké politicko-odborné podujatia ako i konzultácie politikov na najvyššej úrovni, ale bolo to v „prázdninovom tempe“, a tak možno konštatovať, že slovenské predsedníctvo bude reálne trvať nie 6 mesiacov, ale iba 4 mesiace.

V tejto súvislosti je istá jedna vec: ako už pri viacerých príležitostiach zdôraznili čelní predstavitelia slovenskej diplomacie, predsedníctvo nie je príležitosťou na presadzovanie národných záujmov. Naopak, očakáva sa, že predsedajúca krajina bude obhajovať hlavné politické priority EÚ - a to bez ohľadu na svoje vlastné názory a postoje.

Všetko nasvedčuje tomu, že SR sa bude snažiť tieto očakávania splniť, a napríklad v otázke TTIP jeho predstavitelia poslušne zrazia opätky a bez ťažkostí si osvoja názory bruselskej exekutívy.

Je tu ale jedna vážna výnimka, a tou je riešenie tzv. migrantskej krízy, na ktoré má SR dlhodobo iný názor ako Brusel. Tu je konsenzus skoro nemožný, a k názorovým konfrontáciám nepochybne dôjde. Na druhej strane je ale málo pravdepodobné, že aspoň v najbližšej budúcnosti bude Brusel prehnane tlačiť na presadenie formálne prijatých požiadaviek (kvóty na prerozdelenie migrantov), pretože najmä po Brexite hrozí, že celý európsky projekt sa rozpadne ako domček z karát.

Neslávne ukončenie

Pokiaľ ide o poľnohospodárstvo a potravinárstvo, nemožno hneď na začiatku nespomenúť veľmi neslávne ukončenie kauzy glyfosát. Neslávne preto, lebo Európska komisia nakoniec musela rozhodnúť sama, čomu sa pôvodne chcela za každú cenu vyhnúť. V predvečer ukončenia platného povolenia na používanie glyfosátu komisii už nič iné neostávalo, pretože v prípade náhleho zákazu jeho používania nebol pripravený žiaden „plán B“, a európski poľnohospodári by sa ocitli pred ťažko riešiteľným problémom.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down