09.02.2011 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

BSE aj z materského mlieka

Prenos priónových ochorení mozgu ako je bovinná spongiformná encefalopatia (BSE, choroba šialených kráv) a ľudská varianta Creutzfeldt-Jakobovej choroby (CJD) sa pripisuje konzumácii mozgu alebo orgánov nakazených zvierat. Nový výskum však ukazuje, že priónové ochorenie sa môže objaviť taktiež u jahniat cicajúcich mlieko oviec so zapálenými mliečnymi žľazami.

Talianski vedci zistili, že u oviec so zápalom mliečnej žľazy (mastitídou) je vyššie riziko, že sa prióny dostanú do mlieka. U jahniat, ktoré neboli vystavené priónovému ochoreniu a pili iba mlieko oviec s priónovým ochorením a mastitídou, sa priónové ochorenie vyvinulo do dvoch rokov. Táto rýchlosť vedcov prekvapila. Výskum bol publikovaný v januárovom vydaní časopisu Journal of Virology. 
Už viac rokov je známe, že u ľudí a zvierat sa nezávisle od seba vyskytujú rôzne prenosné spongiformné encefalopatie (TSE). Bovinná spongiformná encefalopatia (BSE) bola u hovädzieho dobytka zistená v roku 1986 vo Veľkej Británii, keď sa dobytok nakazil mäsokostnou múčkou vyrobenou z oviec trpiacich klusavkou. Podľa väčšiny vedcov túto chorobu spôsobujú infekčné bielkoviny - škodlivé prióny, ktoré v prípade, ak sa dostanú z vonkajšieho prostredia do organizmu, spôsobia v ňom zmeny. Tieto zmeny vedú ku vzniku ochorenia, ktoré sa prejavuje porušením pamäti a schopnosti koordinácie. Ochorenie bolo neskôr zistené aj u iných druhov zvierat. Nový variant Creutzfeldt – Jakobovej choroby (CJD) u ľudí bol popísaný v roku 1996. Európske spoločenstvo prijalo od roku 1990 viacero opatrení na ochranu zdravia ľudí a zvierat proti riziku BSE. Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) vydala 1.marca 2004 zákaz skrmovania živočíšnych múčok zo zvierat pre všetky hospodárske zvieratá na produkciu potravín. Cieľom Programu prevencie, monitoringu a kontroly niektorých TSE v Slovenskej republike pre rok 2011 je prevenciou, kontrolou a monitorovaním zabezpečiť bezpečnosť potravín a ochranu zdravia spotrebiteľa na celom území SR. 
Viac o tejto problematike sa dočítate v Roľníckych novinách č. 6.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down