17.03.2016 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude dôležité, aby budúca vláda naplnila predsavzatia pre agrosektor

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) oceňuje fakt, že do programových priorít strán Smer-SD, Most-Híd, Slovenská národná strana a #Sieť sa dostala aj podpora obnovy domáceho výrobného a spracovateľského priemyslu, zvýšenie potravinovej bezpečnosti SR a zvýšenie podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu.

BRATISLAVA. Teraz však bude dôležité, akými konkrétnymi krokmi bude chcieť budúca vláda naplniť tieto predsavzatia. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
      "Z nášho pohľadu je dôležité, aby podpora potravinárskeho priemyslu v sebe zahŕňala aj modifikáciu Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020 a Koncepciu potravinárskeho priemyslu SR," podčiarkla hovorkyňa.
Predseda SPPK Milan Semančík zdôraznil, že potravinári musia jednoduchším spôsobom čerpať finančné prostriedky na modernizáciu výroby potravín. Zároveň by SPPK privítala zvýšenie kofinancovania Programu rozvoja vidieka tak, ako to urobili v okolitých krajinách. "Ak by sme mali oporu v budúcej vláde, ktorá by zvýšila kofinancovanie Programu rozvoja vidieka o 10 % na výsledných 35 %, získali by sme 45 miliónov eur ročne viac," doplnil Semančík.
SPPK privíta, ak budúca vláda vo svojom programovom vyhlásení počas najbližších štyroch rokov upriami pozornosť aj na dve ďalšie oblasti, a to na oblasť prvovýroby a výchovu spotrebiteľa. S podporou aj poľnohospodárskej prvovýroby budú totiž slovenskí poľnohospodári a potravinári vedieť viac konkurovať svojim kolegom z krajín EÚ.
V oblasti prvovýroby SPPK bude od budúcej vlády požadovať najmä stabilizovanie živočíšnej výroby. Dnes sme totiž svedkami ďalšieho prehlbovania mliečnej krízy, klesajú nám nákupné ceny jatočných ošípaných. Podporu potrebujú aj pestovatelia zeleniny, ovocia.
Prioritou novej vlády by mala byť aj výchova spotrebiteľa, aby viac nakupoval domáce potraviny a rovnako aj vytvorenie štátneho odbytového kanála, prostredníctvom ktorého by zase ministerstvá a ich inštitúcie prednostne nakupovali čerstvé slovenské potraviny.
"Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je pripravená s predstaviteľmi budúcej vlády diskutovať o konkrétnych návrhoch, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť stav agropotravinárskeho sektora a vytvoriť nové pracovné príležitosti na vidieku," dodala Holéciová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down