03.05.2019 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude Európa rozhodovať o vidieku bez nás?

Do rozvoja vidieka ide z európskeho rozpočtu najväčší balík peňazí. A v novom programovacom období po roku 2020 sa tento trend zachová. Aj keď nominálne to možno bude menej peňazí ako to bolo v tomto programovacom období. Kam majú smerovať peniaze? Ako sa majú využiť?

Európska komisia už predstavila základné podmienky. Ale znovu sa budú v Európskom parlamente (EP) schvaľovať bez účasti slovenského odborníka? Člen predstavenstva SPPK a predseda RPPK Trebišov, Ing. Alexander Palágyi, je presvedčený o tom, že naša krajina musí mať v EP svojho človeka. Aby „v prípade nepochopenia dokázal poslancom z iných krajín vysvetliť postavenie Slovenska a aj to, v čom navrhované úpravy výrazne poškodia slovenských poľnohospodárov“.

 

Znamená to teda, že mať svojho poľnohospodárskeho odborníka v EP je pre vás a aj pre agrárnu samosprávu mimoriadne dôležité?

„O smerovaní poľnohospodárstva a o rozvoji vidieka rozhodujú politici. Tí múdrejší si dajú od samosprávy poradiť, ako sa možno vyhnúť problémovým situáciám. A tak vysvetľujeme, v čom môže nastať problém, a ako sa ho možno vyvarovať. Takých politikov, čo si dajú poradiť, však nie je veľa. Často oslovujeme politické strany a prosíme ich, aby vo svojich radoch mali poľnohospodárov, aby potom, keď sa  niečo kreuje alebo sa niečo vytvára, to nepripomienkovali ľudia, ktorí nevedia ako funguje vidiek a ako funguje poľnohospodárstvo. Priznávam, že táto naša prosba nebýva často vypočutá. Preto som naozaj presvedčený o tom, že aj keď sa musia veci riešiť po všetkých líniách, mať svojho zástupcu na európskom fóre, ktoré schvaľuje smerovanie, je nanajvýš dôležité.“

 

Ak by teda Slovensko malo v EP svojho zástupcu – odborníka, poľnohospodára, máte predstavu o tom, aký možný dosah by to malo na našu krajinu?

„Všetky problémy poľnohospodárstva doteraz riešili iné členské krajiny. Podotýkam, že každá členská krajina má iné priority. Keďže sme vo Výbore pre poľnohospodárstvo EP nemali žiadneho zástupcu, ktorý by sa vyznal v agrárnych otázkach, naše problémy sme často vysvetľovali poslancom z iných krajín. Ťažko im však bolo skĺbiť naše požiadavky s požiadavkami svojej krajiny. Mať tam však svojho človeka by bolo výhodné, lebo by kolegom - poslancom mohol zo svojho pohľadu vysvetľovať, kde Slovensko tlačí topánka, a potom by záujem Slovenska aj obhajoval.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down