21.04.2011 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude (konečne) mier pod Zoborom?

Niet mieru pod limbami, povedal by klasik. A my by sme jeho výrok mohli voľne parafrázovať takto: Nebolo doteraz mieru pod Zoborom. Ak píšeme "pod Zoborom", myslíme tým, samozrejme, výstavný areál Agrokomplexu, a firmu, ktorá ho spravuje, teda štátny podnik Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra. Zároveň však jedným dychom dodávame, že ten mier už možno môže byť. A možno aj bude.

K tomuto konštatovaniu nás vedie rozhovor, ktorý uverejňujeme na tejto strane. Ako ste si isto všimli, Jozef Bučka, dočasne poverený vedením štátneho podniku Agrokomplex – Výstavnícto Nitra, v ňom odpovedá na otázky Roľníckych novín. Názor na jeho odpovede, ktoré sú vlastne akýmsi jeho osobným "entrée" do priestoru, ktorý je pod ostrejším drobnohľadom odbornej i laickej verejnosti, si určite urobíte sami.

Sám za seba môžem dodať, že na mňa urobili jeho odpovede dobrý dojem. Srší z nich rozvaha, trpezlivosť, nadhľad a skúsenosť. A pre rezortnú výstavnú organizáciu, ktorá je v ostatných mesiacoch pomerene ťažko skúšaná lavínou personálnych výmen, aj aká - taká šanca a nádej. Nateraz na adresu nového, dočasne povereného riaditeľa, z našej strany len toľko... Všetko ostatné totiž ukáže čas. To, čomu sa chceme na tomto mieste venovať, je skôr znepokojivý vývoj v tejto organizácii v ostatných mesiacoch.

Ešte počas minuloročného Agrokomplexu, v auguste 2010, "vládol" Agrokomplexu - Výstavníctvo Miloslav Pisár. Na post riaditeľa tejto firmy sa dostal počas vlády predchádzajúceho koaličného zoskupenia. Aj preto sa - v súlade so slovenskými politickými zvyklosťami - očakávalo, že po nástupe nového ministra skôr či neskôr opustí svoj post. Tak sa aj stalo. Začiatkom októbra 2010 bol M. Pisár odvolaný a vedením podniku bol v prechodnom období, až do vypísania konkurzu, poverený dlhoročný pracovník podniku Eduard Krcho. Poverený riaditeľ sa prihlásil aj do konkurzu na post riadneho riaditeľa. Avšak neuspel.

Víťazom konkurzu, výsledok ktorého bol oznámený začiatkom tohto roka, sa stal Ľubomír Martinka. Vzápätí však časť ľudí zvnútra podniku, ktorí neboli spokojní s výberom, napadla toto rozhodnutie s odôvodnením, že Ľ. Martinka nesplnil kvalifikačné predpoklady na to, aby sa vôbec mohol uchádzať o post riaditeľa š. p. Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra.

Do hry opätovne vstúpilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré ústami svojho šéfa viac menej odobrilo výber. A minister Zs. Simon vzápätí s jeho vlastnou razanciou dodal, že ak všetko nepôjde tak ako má, potom nebude mať problém odvolať Ľ. Martinku z postu riaditeľa š. p. Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra. A toto právo pred niekoľkými dňami aj využil. Stalo sa tak doslova pár hodín po tom, čo sa zavreli brány z nášho pohľadu úspešnej výstavy poľnohospodárskej mechanizácie Agrosalón 2011. Mimochodom, toto podujatie s uznaním komentovali nielen ľudia od pera, ale aj samotní vystavovatelia.

Tak či tak, Ľ. Martinka sa musel porúčať. Minister má na také rozhodnutie právo. Veď platí, že „konkurz dal, ale minister vzal“. Vyjadrenie Zs. Simona na túto tému sme priniesli v minulom vydaní Roľníckych novín. Pre tých, ktorí ho nečítali, zhrnieme jeho odôvodnenie do stručného konštatovania: Agrokomplex - Výstavníctvo sa pod vedením bývalého riaditeľa "vybral zlým smerom"...

Toľko rekriminácia. Teraz však bude oveľa dôležitejšie to, čo bude: najmä aby sa rozbúrená personálna situácia v podniku upokojila. Aby štátna firma so cťou a s primeraným ekonomickým efektom zvládla rozhodujúce, "tržbonosné" podujatia, ktoré ju v tomto roku ešte čakajú. Aby potvrdila opodstatnenosť svojej existencie. A aby ľahkovážne a bez boja neuvoľnila doteraz získané pozície a nepremrhala aktíva, nadobudnuté na slovenskom výstavníckom nebi. Vôbec totiž nie je ťažké uhádnuť, komu by ďalší ústup Agrokomplexu prospel.

BOHUMIL URBÁNIK, Roľnícke noviny č.16/2011

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down