29.12.2014 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude veľmi dôležité doladiť všetky podporné mechanizmy

V nastávajúcom roku 2015 bude veľmi dôležité doladiť všetky podporné mechanizmy, a to tak, aby pôsobili prorastovo a stimulovali rozvoj agropotravinárskeho odvetvia. Uviedol to pre TASR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

BRATISLAVA. "Nemalý dôraz prisudzujeme príprave metodiky na využívanie prostriedkov z Programu rozvoja vidieka (PRV), ktorý je stále len v schvaľovacom procese. Pripravovať príručku pre žiadateľov je však potrebné už teraz, aby sme po odsúhlasení dokumentu v orgánoch Európskej komisie nestrácali zbytočne veľa času," priblížil.

Pripravované zrušenie mliečnych kvót od apríla 2015 môže podľa neho na vnútornom trhu EÚ taktiež vyvolať značné produkčné pohyby a disproporcie, čo si vyžiada nielen ich monitorovanie, ale aj prípadné návrhy riešení.

"Vzhľadom na nízky predaj domácich potravín na vnútornom trhu je však kľúčovou úlohou jeho zvýšenie, bez ktorého sa nepodarí dosiahnuť nárast domácej produkcie v poľnohospodárskej prvovýrobe, ani v potravinárskom priemysle," podčiarkol.

Bude preto nevyhnutné intenzívnejšie a cieľavedomejšie pracovať so spotrebiteľom, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne o tom, koľko a akého tovaru si v obchode kúpi.

Predseda SPPK zároveň zdôraznil, že ak sa spotrebiteľ vo väčšej miere prikloní k slovenským potravinám, pomôže tým nielen ich producentom, ale aj celej slovenskej ekonomike, pretože prispeje k postupnému znižovaniu pasívneho salda zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami a lepšiemu využívaniu produkčného potenciálu Slovenska.

"A to sú ciele, o ktoré sa rozhodne oplatí zabojovať," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down