13.02.2017 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budeme pestovať jarnú repku olejku?

Konečne zažívame zimu, na akú sme sa už v posledných rokoch ani nepamätali. Tešíme sa, že napokon bude možno po otvorení vegetácie trochu menej škodlivých činiteľov na plodinách, ktoré predsa len neprežili takéto tuhé a dlhotrvajúce mrazy. Ale ako to v živote býva, klady sprevádzajú aj zápory, no a v našom prípade to bude pohľad na prezimované zimné plodiny.

Vhodná náhrada

Dlhotrvajúce silné mrazy – v niektorých lokalitách Slovenska takmer holomrazy a naopak, niekde vysoká snehová pokrývka s hlbokým premrznutím pôdy, vytvárajú podmienky za ktorých je predpoklad, že na mnohých miestach budeme po otvorení vegetácie a prehliadnutí porastov musieť uvažovať o náhradnom oseve po ozimnej repke jarnou repkou.

Je ideálna ako náhradná plodina po zlikvidovanom poraste repky vysiatej na jeseň, ale nie vo všetkých výrobných oblastiach a tiež ako predplodina pre ozimné obilniny, zanecháva pôdu vo veľmi dobrej štruktúre, čo je zvlášť vhodné pre nasledujúce pestovanie ozimnej pšenice.

V súčasnej dobe je v ponuke množstvo odrôd jarnej repky.

Osevné plochy jarnej repky sa väčšinou odvíjajú od stavu prezimovanej ozimnej repky a tiež aj od podmienok (výrazné sucho, veľmi mokro), ktoré panovali počas sejby repky na jeseň.

V prípade, že počítame s osevom jarnej repky, ako náhradou za zlikvidovanú ozimnú repku, ale aj pri zakladaní nových porastov jarnej repky, musíme dodržať pravidlo: zasiať jarnú repku čo najskoršie, podľa možností ešte za „krátkeho dňa“.

Jarná repka olejka má podobné požiadavky na pôdu a klimatické podmienky ako ozimná repka a tiež potrebuje dobre pripravené osivové lôžko s dostatočnou vlahou. Lepšie výsledky (úrody) sa dosahujú po klasickom spracovaní pôdy.

Viac sa dočítate v Roľníckych  novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down