26.11.2021 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Buďte inteligentní a urobte viac, vraví John Deere

Traktory John Deere radu 6R, uvedené na trh v roku 2011 sú už niekoľko rokov synonymom výkonu na poli, aj v doprave. Ich silnou stránkou však nie je len samotný výkon, ale aj technológie pre presné poľnohospodárstvo, ktoré uľahčujú každodenný pracovný život farmárov po celom svete. John Deere teraz prichádza so štrnástimi modelmi novej generácie s výkonom od 110 do 250 koní, ktoré spoločnosť predstavila len prednedávnom. Inovované traktory posúvajú inteligentnú technológiu ešte o stupeň vyššie tak, aby pomohli obsluhe zvládnuť viac, ako kedykoľvek predtým.

Americký výrobca poľnohospodárskej techniky prestavil prostredníctvom online tlačovej konferencie svoju novú generáciu traktorov 6R. Do tohto radu pribudli štyri úplne nové modely, medzi ktoré patrí najsilnejší štvorvalcová stroj 6R 150 a model so šesťvalcovým motorom 6R 185. Ten je podľa výrobcu špeciálom do prepravy.

Nová funkcia

Novou funkciou, ktorou chce výrobca zaujať je systém 1-Click-Go AutoSetup, ktorý výrazne zjednodušuje a zrýchľuje nastavenie traktora a náradia. Obsluha na poli môže ušetriť až 90% kliknutí na terminál a traktor s náradím bude pritom vždy správne nastavený.

Všetky potrebné nastavenia je možné vopred naplánovať a spravovať v cloude (vrátane agronomických dát, ako sú hranice poľa, navádzacie línie alebo aplikačné mapy). John Deere tak reaguje na ubúdajúce počty skúsených obslúh - systém by totiž mal byť vhodným pomocníkom aj pre menej skúsených pracovníkov. Už pri príjazde na hranicu poľa budú vopred uložené údaje okamžite k dispozícii, takže aj neskúsená obsluha môže byť rýchla presná a neomylná.

Okrem zjednodušenia ovládania vďaka funkcii AutoSetup sa výrobca zameral napríklad aj na pohodlie obsluhy. John Deere odstránil klasickú prístrojovú dosku, vďaka čomu sa zlepšil výhľad dopredu. Kompletné ovládanie a nastavenie stroja, je možné vykonávať na opierke CommandARM s integrovaným displejom. Ostatné základné prevádzkové údaje a informácie sa po vzore ostatných moderných traktorov zobrazujú na displeji v rohovom stĺpiku.

Inovácií nikdy nie je dosť a tak sa John Deere dostal aj ku práci s čelným nakladačom. Pri nej obsluha využije nový ovládací prvok, tzv. E-joystick, pomocou ktorého si môže ľubovoľne prispôsobiť rozvrhnutie jednotlivých tlačidiel a ľahko zmeniť smer jazdy pomocou tlačidla reverzácie. Bezpečnostnú klapku nahradil špeciálny systém rozpoznania ruky. Čo sa týka práce s čelným nakladačom, stroje môžu byť vybavené napríklad aj dynamickým systémom váženia, ktorý funguje za jazdy. Pri vážení tak nie je nutné zastaviť a vždy dostanete presné výsledky. Skvelou funkciou je napríklad aj návrat do pôvodnej polohy. Obsluha si môže uložiť až štyri polohy náradia a výložníka, ktoré následne aktivuje jedným kliknutím. Funkcie udržiavania horizontálnej polohy zas bránia stratám materiálu.

Inteligentné riadenie výkonu je u nového radu 6R ešte múdrejšie. To znamená, že okrem funkcie inteligentného navýšenia výkonu pri preprave a pri aplikáciách využívajúcich vývodový hriadeľ, môže dôjsť k navýšeniu výkonu aj pri aplikáciách odoberajúcich hydraulický výkon. Traktory so štvorvalcovými motormi teraz ponúkajú navýšenie až o 20 koní a šesťvalcové až o 40 koní. Tento výkon je využiteľný pre pohon ventilátorov, čerpadiel a ďalších komponentov, ktoré využívajú stroje, ako sú baličky, cisterny na hnojovicu, či sejacie stroje.

Traktory 6R je možné tak, ako sú zákazníci zvyknutí, vybaviť i navigáciou, ktorá využíva prijímač StarFire. John Deere počas svojej tlačovej konferencie k predstaveniu nových modelov 6R uviedol, že koncom roka 2022 ponúkne jeho satelitný prijímač ešte lepší výkon. Zákazníci majú zlepšenie očakávať bez ohľadu na zvolenú úroveň presnosti korekčného signálu. Zmenu majú pocítiť najmä z hľadiska stability signálu pri práci v miestach s horšou dostupnosťou.

Charakteristickou črtou každého nového stroja by mal byť jeho dizajn. Nie je tomu inak ani pri traktoroch John Deere 6R, ktoré sa inšpirovali väčšími traktormi z portfólia výrobcu. Kapotu a zrkadlá poznáte z veľkých traktorov John Deere a prevzatý je aj spôsob značenia, ktorý je inšpirovaný modelmi radu 7R, 8R a 9R. Za názvom radu 6R tak nasleduje hodnota menovitého výkonu motora, čo uľahčuje orientáciu zákazníka pri výbere nového stroja.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down