26.01.2018 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budú bojovať proti rezistencii

Švédska univerzita poľnohospodárskych vied z mesta Uppsala spojila sily s Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), aby spolu podporili zodpovedné používanie antimikrobiálnych látok v živočíšnej výrobe.

BUDAPEŠŤ. Antimikrobiálna rezistencia hrozí svetu tým, že svet „bude uvedený do post-antibiotickej éry“, v ktorej sa už tieto liečivá, ktoré zachraňujú životy, stanú neúčinné. Cieľom partnerstva FAO a Švédskej univerzity poľnohospodárskych vied Uppsala je spomalenie vývoja mikroorganizmov, odolných voči liečivám.

FAO vyvíja úsilie o zachovanie účinnosti antimikrobiálnych liečiv - a tým aj o ochranu zvierat a verejného zdravia. Ústrednou výzvou je nadmerné a nesprávne používanie týchto liečiv vo viacerých sektoroch, lebo práve to urýchľuje tempo, ktorým sa vyvíjajú rezistentné mikroorganizmy.

Vypracujú praktický manuál

Švédska univerzita poľnohospodárskych vied Uppsala bude mať na základe Akčného plánu FAO o antimikrobiálnej rezistencii za úlohu vypracovať manuál praktických a najmä postupných postupov, zameraných na opatrné využívanie antibiotík veterinármi a poľnohospodármi.

„Teší nás, že môžeme spolupracovať so Švédskou univerzitou poľnohospodárskych vied Uppsala na tomto kritickom zdroji informácií pre poľnohospodárov a veterinárov na Balkáne, v strednej Ázii a vo východnej Európe, vďaka čomu budú môcť poľnohospodári a veterinári aktualizovať svoje postupy, zamerané na opatrnejšie a udržateľnejšie využívanie antibiotík v živočíšnej produkcii,“ povedal Andrij Rozstaľnyj, predstaviteľ departmentu FAO pre zdravie zvierat a živočíšnu produkciu.

„Mnohé z odporúčaných postupov, ako napríklad zlepšovanie biozabezpečenia fariem, sú tiež investíciou do celkovej udržateľnosti produkcie, ktorá dokáže uživiť rastúcu populáciu,“ poznamenal A. Rozstaľnyj.

Vytvorenie tohto manuálu predstavuje kľúčový bod celosvetovej iniciatívy FAO, zameranej na boj proti antimikrobiálnej rezistencii, ktorá je globálnym problémom a ktorá si vyžaduje úpravu postupov v každom regióne, aby bolo možné udržať si náskok v týchto pretekoch s evolúciou.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down