23.04.2013 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budúcnosť a ekonomiku možno stavať na vode a lesoch

Zvýšenie spoločenského postavenia lesníkov sa snažia dosiahnuť organizátori siedmeho ročníka Lesníckych dní, ktoré otvorili dnes vo Zvolene. Ako povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek, podujatie má byť pre lesníkov satisfakciou a má zlepšiť vnímanie ich práce verejnosťou.

Práca lesníkov sa podľa ministra za posledných 20 rokov dostala do úzadia najmä vďaka ekonomickým zmenám v spoločnosti. "Voda a lesy - na týchto dvoch potenciáloch môžeme stavať budúcnosť a ekonomiku. Myslím si, že lesník mal 20 rokov dozadu významné postavenie v spoločnosti. Pri ekonomických pohyboch, ktoré nastali, lesníctvo akoby upadlo do zabudnutia. Dnes, keď sa už javia prvé príznaky určitého chaotického obhospodarovania lesov, keď už začína byť nedostatok niektorých druhov drevín, znovu sa dostáva do povedomia tá práca lesníka. Čiže lesníci by mali mať v prvom rade takú morálnu satisfakciu, že spoločnosť na nich myslí, spoločnosť ich vníma, spoločnosť ich potrebuje," povedal Jahnátek.
      Program Lesníckych dní pripravili organizátori tak, aby verejnosti prezentovali na jednom mieste všetko dôležité, čo svet lesov a lesníctva ponúka. Pripravili ukážky lesníckych činností, stroje a zariadenia. Lesníci využívajú aj živých pomocníkov, preto sa dnes prezentujú kynológovia a sokoliari. Pripravené sú tiež ukážky poľovníctva, včelárstva a súčasťou sú aj ukážky ekohier a zážitkového učenia. Organizátori sa aj tento rok pokúsia o zápis do Knihy slovenských rekordov. Nazvali ho Lesné variácie a návštevníci v rámci neho môžu sadiť stromčeky z poskladaného farebného papiera. Spoločne tak vytvoria malý model lesa.
      Súčasťou Lesníckych dní vo Zvolene sú aj výstavy Hlas lesa v Lesníckom a drevárskom múzeu a Dizajn v prostredí, ktorá je umiestnená v priestoroch Starej radnice. Národné lesnícke centrum vo Zvolene zároveň pripravilo druhý ročník celoslovenskej kampane pod názvom Krok za krokom smerom k lesu. Snažia sa podporiť výchovu mladej generácie zameranú na environmentálne správny prístup k lesu a životnému prostrediu. Vyhodnotenie projektu, do ktorého sa zapojilo 21 základných škôl, naplánovali na jún. Knižnice sa môžu do 17. mája zapojiť do súťaže o Naj lesnú knihu. Tento rok je súčasťou súťaže aj tvorba reklamného plagátu na tému Pozvanie do lesa.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down