Budúcnosť v ochrane rastlín, odrody s výhodami

K tradičným vystavovateľom Celoslovenských dní poľa patrí spoločnosť Bayer, ktorá na 11. ročníku výstavy v Dolnej Krupej predstavila varianty ochrany dôležitých poľných plodín, postavených na kľúčových prípravkoch spoločnosti. Návštevníci podujatia si v rámci expozície spoločnosti mohli prezrieť aj hybridy repky a kukurice z najnovšieho šľachtenia pod značkou DEKALB®.

CDP 2022

„V tomto roku sme sa zamerali na predstavenie variant ochrany štyroch dôležitých poľných plodín pre slovenských pestovateľov - pšenice ozimnej, jačmeňa jarného, kukurice a repky,“ uviedol Ing. Ján Hanuska, zástupca spoločnosti Bayer v úvode prehliadky pokusov.

Proti burinám v obilninách

V pokuse s obilninami, konkrétne v pšenici ozimnej bolo ošetrenie proti burinám realizované prípravkami Husar® Active Plus a Sekator® Plus. Husar® Active Plus, obsahuje tri účinné látky - iodosulfuron, 2,4-D a thiencarbazone - ako uviedol J. Hanuska, je to aktuálne najkomplexnejší herbicíd v portfóliu s registráciou do obilnín - ich ozimných foriem s oveľa rýchlejším a spoľahlivejším účinkom. Inovatívne zloženie spočíva v obsahu účinnej látky thiencarbazone proti burinám ako sú hluchavky, pakosty, veroniky, fialky, zemedym lekársky, ale veľmi dobre kontroluje aj trváce a ťažko ničiteľné buriny, vrátane pichliača roľného, nevädze poľnej, maku vlčieho, pohánkovca ovíjavého, pupenca roľného a paliny obyčajnej. V prípade tráv, okrem metličky obyčajnej a lipnici disponuje rozšírenou účinnosťou proti ovsu hluchému. Navyše veľmi dôležitá je účinnosť proti výmrvom dvojklíčnolistových (repka, slnečnica) a ALS tolerantných plodín. Herbicíd Sekator® Plus, okrem sulfonylmočovín (iodosulfuron-methyl Na, amidosulfuron) obsahuje rastovú účinnú látku 2,4-D až 433g/l v OD formulácii a predstavuje tak inovatívne riešenie v ošetrovaní ozimných a jarných obilnín proti širokému spektru burín. Disponuje rozšírenou účinnosťou proti širokému spektru burín vrátane problematických ako je nevädza poľná, pohánkovec ovíjavý, mak vlčí a ďalšie. Taktiež účinne reguluje buriny spodného poschodia, ako sú napr. hluchavky, fialky, konopnica, veroniky, z trvácich burín hlavne pichliač roľný, taktiež výmrv repky, slnečnice a ALS tolerantných kultúr.

S cieľom predstaviť možnosti fungicídnej ochrany bol v pokuse aplikovaný systémovo pôsobiaci fungicíd Hutton® a pre prvé ošetrenie v štádiu odnožovania a začiatku steblovania Input®. Pre ochranu vlajkového listu inovatívny Boogie® Xpro a ochranu klasov zabezpečil osvedčený Prosaro® 250 EC. Ako zdôraznil J. Hanuska sú to mimoriadne spoľahlivé prípravky pre ochranu listovej plochy obilnín a proti fuzariózam klasov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down