04.09.2012 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budúcnosť

Už rok sa prakticky po každom jednom mesiaci opakuje, že išlo o jeden z najsuchších a najteplejších mesiacov v histórii meteorologických meraní.

Výsledkom takéhoto vývoja počasia sú vysušené polia či lúky, a tým pádom aj nižšie úrody poľnohospodárskych plodín. Voda však nechýba len rastlinám, ale badateľne klesajú i hladiny vodných tokov a vo viacerých lokalitách už vysychajú studne.
Nedávno vláda podala suchom postihnutým poľnohospodárom pomocnú ruku, hoci vo finančnom vyjadrení je tá pomoc len symbolická, a prejavila tak pochopenie pre ich aktuálne problémy. Oveľa dôležitejšie však bude, aby sa štátna exekutíva začala problémami, vyplývajúcimi z čoraz častejších a extrémnejších výkyvov počasia, zaoberať aj systémovo.
Vývoj vo svete totiž ukazuje, že voda bude stále viac a viac limitujúcim faktorom poľnohospodárskej výroby a tým aj životnej úrovne, či dokonca „holej existencie“ obyvateľov tej - ktorej krajiny.
Štát by mal teda čo najskôr sústrediť svoje úsilie na ochranu pôdneho fondu, jeho účelné a účinné využívanie a hospodárenie s vodou v krajine. Je to o to dôležitejšie, že za posledné roky máme v tomto smere obrovské resty.
ROMAN LETTRICH

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down