28.08.2014 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budujú najmodernejší skleník na pestovanie paradajok

V areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Kameničany v Ilavskom okrese finišujú práce na dostavbe najväčších a najmodernejších skleníkov na celoročné pestovanie paradajok na území bývalého Československa. Prvé sadenice by mali prísť do skleníkov v októbri, čerstvé paradajky by sa mali dostať do slovenských domácností už na Vianoce.

ILAVA. Skleníky na ploche takmer 30 000 metrov štvorcových postavila spoločnosť NWT z moravského Hulína, ktorá ich bude aj prevádzkovať. Ako povedal zástupca spoločnosti Zbyněk Vondruška, celkové náklady na projekt sa vyšplhali na 4,5 milióna eur, a skleníky budú mať niekoľko špecifík, ktoré podobné zariadenia na Slovensku a v Českej republike nemajú.
„Najvýznamnejšou novinkou sú difúzne sklá, rozptyľujúce svetlo tak, aby sa dostalo ku všetkým častiam rastliny. To je novinka európskeho významu, ktorá výrazne zdvihla cenu investície. Zdrojom tepla a elektrickej energie bude naša bioplynová stanica. Ďalšou zvláštnosťou je zásobník tepla s objemom 800  kubických metrov. Cez deň sa doň naakumuluje teplo, v noci ho použijeme na vykurovanie skleníkov,“ skonštatoval Z. Vondruška.

Celá technológia je podľa neho pod dohľadom holandských expertov na pestovanie paradajok.
Ako dodal, špecifikom technológie je aj retenčná nádrž na vodu s objemom 6000 kubických metrov, čo predstavuje celoročný úhrn zrážok v tejto oblasti. Na zavlažovanie paradajok tak budú používať zachytenú dažďovú vodu. „Chceme sa výrazne odlíšiť od všetkých ostatných slovenských producentov, a zameriame sa na pestovanie paradajok s vysokým dôrazom na kvalitu a chuť, to znamená na čo najväčší obsah cukru. Pestovanie bude bez akejkoľvek chémie, likvidáciu škodcov zabezpečíme pomocou predátorov,“ doplnil Z. Vondruška s tým, že prvé priesady by mali dať do skleníkov v októbri, a paradajky chcú dodať už na tohtoročný vianočný trh.
Spoločnosť počíta s ročnou produkciou paradajok v objeme do 1000 ton, a v skleníkoch chcú zamestnať najmä ľudí z Kameničian a zo susedných obcí. Starosta Kameničian Igor Daško vidí v projekte niekoľko pozitív pre obec. V skleníkoch si nájde prácu 20 až 30 ľudí z obce, investor pri výstavbe skleníkov zlikvidoval staré, opustené maštale a iné chátrajúce objekty v areáli družstva.

„Nezanedbateľný je aj fakt, že obec sa vďaka tejto investícii viac zviditeľní,“ povedal starosta.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

 1. Kúpila som cherry paradajky a hneď som hľadala na obale výrobcu. Bola som maximálne spokojná a potešená, že je to náš výrobca.
  Veľmi dobré, veľmi pekné a tiež milé balenie a aj ekologické a cenovo tiež dobré.
  Vďaka za takéto produkty.

 2. Tieto cherry paradajky som objavila len pred dvoma dnami v jednej obchodnej sieti. Krasne vyzerali, boli vyrobene na Slovensku a prave preto som si ich kupila. Su vynikajuce, urcite ich budem vyhladavat aj v buducnosti. Tesim sa, ze mame taketo kvalitne produkty.

 3. Paradajky vyrobené na Slovensku kupujem stále, hlavne tieto cherry paradajky majú výbornú chuť. Sú fakt výborné, všetkým odporúčam.
  Som rada že na Slovensku dopestujeme paradajky po celý rok.
  Teším sa na ďalšie produkty zo Slovenska

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down