19.08.2019 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Buriny pod kontrolou od založenia porastu

Regulácia burín je významnou etapou v starostlivosti o porasty repky ozimnej, ktorú neodporúčame podceniť. Mnohí ste si už vybrali osivo, pri blížiacej sejbe je dôležité položiť si otázku spojenú s reguláciou burín. Ošetriť preemergentne alebo postemergentne?

Všetko má svoje klady aj zápory. Účinnosťou preemergentné ošetrenie repky jednoznačne prevyšujú ošetrenia postemergentné. V prípade postemergentného ošetrenia vystavujeme rastliny repky boju o drahé zdroje, naviac s rizikom, že regulácia niektorých burín, predovšetkým kapustovitých, sa v danej fáze stáva veľmi obtiažna. Pri premeškaní tejto aplikácie napríklad z dôvodu nevhodných poveternostných podmienok už jednoznačne nie je možné docieliť bezburinný porast. Preemergentné ošetrenie je spojené s potrebou aspoň minimálne vlhkej pôdy pre dosiahnutie najlepšieho účinku.

Ak si vyberiete preemergentnú reguláciu burín v repke, siahnite po našom herbicídnom balíčku Colzor Trio Teridox New Pack. Pre optimálne pôsobenie účinnej látky dimetachlor, nachádzajúcej sa v prípravku Colzor Trio, je potrebné isté množstvo vody, ale v porovnaní s konkurentmi je výrazne nižšie.

Na slovenskom trhu je množstvo rôznych herbicídov na ošetrenie porastov repky, ale len máloktorý má také široké spektrum účinku ako prípravok Colzor Trio. Možno ho charakterizovať ako prípravok na komplexné herbicídne ošetrenie, ktorý kontroluje všetky buriny v repke.

Vďaka čomu je Colzor Trio tak komplexným prípravkom?

  • Kombinuje v sebe synergický účinok troch účinných látok
  • Pohyb všetkých troch účinných látok v pôdnom profile je takmer identický – zaručuje súčinné pôsobenie v zóne maximálneho príjmu buriny
  • Má dlhodobé reziduálne pôsobenie - až do uzatvorenia porastu
  • Zaručuje bezburinný porast od samotného založenia

Ide o jeden herbicíd na všetky buriny v repke vrátane lipkavca, rumanov, rumančekov, parumančeka nevoňavého, maku vlčieho, pastierskej kapsičky, peniažteka roľného a mnohých ďalších významných burín v poraste repky ozimnej.

Dobre založený porast repky ozimnej vykazuje vo vyšších vývojových fázach veľmi silnú konkurencieschopnosť voči burinám na poli. Peniažtek roľný, kapsička pastierska, fialky a veroniky patria medzi najvýznamnejšie jesenné burinné druhy v repke. Veľmi významné škody môže napáchať tiež výdrol predplodiny alebo trvalé buriny. Vedľa už spomenutých škodlivých druhov je potrebné potlačiť ďalšie buriny, ktoré škodia až z jari v dobe svojho predlžovacieho rastu. Do tejto skupiny patrí predovšetkým lipkavec obyčajný, rumančekovité buriny, úhorník liečivý, nevädza modrá a mak vlčí. Lipkavec obyčajný sa vo všeobecnosti radí medzi najškodlivejší burinný druh v porastoch repky. Len 0,5 – 1 rastlina na 1 m2 už prekračuje prah škodlivosti.

Prítomnosť burín v poraste môže mať tiež dopad na jeho zdravotný stav. Problematickými sú predovšetkým buriny z čeľade kapustovitých, ktoré sú hostiteľskými rastlinami pre mnohé choroby, ktoré dokážu neskôr infikovať pestovanú repku. Na týchto rastlinách môže svoj vývojový cyklus dokončiť napríklad Plasmodiophora brassicae spôsobujúca nádorovitosť kapustovitých rastlín. Prerušenie vývojového cyklu likvidáciou hostiteľa predstavuje jeden z hlavných bodov v stratégii boja s týmto patogénom. Pokiaľ ste sa s príznakmi tejto choroby na svojich pozemkoch stretli, nie je potrebné sa vzdávať. Stačí si vybrať zo sortimentu rezistentných odrôd voči tejto chorobe. Z našej ponuky dávame do pozornosti SY Alibaba. Samotná odroda však nestačí, každopádne nepodceňte dôslednú reguláciu kapustovitých burín. V tom vám bude dobrým pomocníkom herbicídny balíček Colzor Trio Teridox New Pack.

Colzor Trio Teridox New Pack je cenovo zvýhodnený balíček, ktorý pozostáva z prípravkov Colzor Trio (40 litrov) a Teridox  500 EC (25 litrov). Je určený na ošetrenie 20 hektárov repky. Účinkuje na všetky buriny, je vysoko selektívny a čo je dôležité, cena hektárového ošetrenia je veľmi priaznivá. Odporúčame ho aplikovať v oblastiach s ľahšími pôdami, kde by mohla vyššia dávka clomazonu v plnej dávke prípravku Colzor Trio vyvolať vplyvom prudkých dažďov u senzitívnych odrôd repky prechodné vybielenie porastov repky.

V prípade postemergentného ošetrenia siahnite po herbicíde Zetrola, ktorý kontroluje jednoročné a trváce trávy. Účinná látka propaquizafop je absorbovaná listami a následne translokovaná do celej rastliny. Aplikáciu odporúčame vykonať v období rastového optima burinných tráv, kedy je väčšina z nich v štádiu od 2. listu do konca odnožovania. Ak už väčšina tráv odnožuje, zvoľte vyššiu hranicu dávkovania. Buriny po dvoch dňoch zastavujú svoj rast, účinok je pozorovateľný približne po 10 dňoch od aplikácie. Zetrola vám zaručí spoľahlivý účinok na široké spektrum trávovitých burín s možnosťou tank-mixov s ďalšími herbicídmi pre rozšírenie účinnosti aj na dvojklíčnolistové buriny.

Bezburinný porast repky ozimnej je nielen dobrou vizitkou agronóma, ale tiež z dôvodu správnej klímy v poraste určitou ochranou pred neskorými jarnými mrazmi. Čistý porast je v konečnom dôsledku zárukou bezproblémového zberu, vysokej a kvalitnej úrody.

 

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down