22.06.2011 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Búrok je až nezvykle veľa

V aktuálnej letnej sezóne zatiaľ nebolo zaznamenané dlhšie obdobie horúčav. Leto je však iba vo svojej začiatočnej fáze a krátkotrvajúce horúčavy už niekoľkokrát boli, ale vždy boli rýchlo vystriedané osviežujúcim poklesom teploty vzduchu.

V minulom týždni vrcholili horúčavy v strede týždňa a na začiatku víkendu. Vo štvrtok vystúpila teplota vzduchu najvyššie v Hurbanove a v Žiharci (na 30,5 °C), v piatok v Somotore (na 32,1 °C) a v sobotu vo Vysokej nad Uhom (na 31 °C). Prvé dve dekády júna boli v Hurbanove o viac ako 2 °C teplejšie ako je júnový normál priemernej mesačnej teploty vzduchu v tejto lokalite.
Pokračuje aj pravidelný výskyt búrok, ktorých je v tomto roku mimoriadne veľa. Aj v minulom týždni boli na Slovensku každý deň. Lejaky, ktoré ich sprevádzali, neboli v týchto prípadoch veľmi nebezpečné - minulý utorok napršalo najviac v Pukanci (25 mm), v piatok v Telgárte (30 mm), v sobotu v Chmelnici (35 mm) a v Gánovciach (37 mm). V sobotu večer, v noci na nedeľu a v nedeľu predpoludním bol zaznamenaný aj trvalejší dážď, ktorý bol najvýdatnejší na krajnom juhozápade Slovenska; napríklad v Bratislave, Mlynskej doline pri ňom napršalo 20 mm zrážok.
Týždenné úhrny zrážok sa pohybovali prevažne v intervale od niekoľkých desatín milimetra (na niektorých miestach na východe Podunajskej nížiny a na juhu stredného Slovenska) do 30 mm, pričom ešte viac to bolo v Humennom (32 mm), v Kamenici nad Cirochou (34 mm), v Telgárte (35 mm) a v Polomke (55 mm). Zaujímavosťou je, že na Lomnickom štíte zaznamenali do nedeľného rána aj sneženie.
Priemerná týždenná teplota pôdy v hĺbke 5 cm sa pohybovala od 18,6 (Prešov) do 23,1 °C (Hurbanovo), maximálny denný priemer od 19,4 (Liesek) do 26,6 °C (Žihárec), minimálny denný priemer od 16,5 (Plaveč nad Popradom) do 20,6 °C (Rimavská Sobota). Priemerná týždenná teplota pôdy v hĺbke 20 cm sa pohybovala od 17,4 (Prešov) do 23,2 °C (Žihárec), maximálny denný priemer od 17,9 (Liesek) do 24,6 °C (Žihárec), minimálny denný priemer od 15,9 (Plaveč nad Popradom) do 21,4 °C (Rimavská Sobota).
Zásoba fyziologicky účinnej vody v pôde, vyjadrená v percentách využiteľnej vodnej kapacity (VVK), bola vo štvrtok ráno minulého týždňa na monitorovacích plochách nasledovná: v Hurbanove v 10 cm profile 38 %, v 30 cm 78 % a v 60 cm 82 %, v Beluši v 10 cm 66 %, v 30 cm 72 % a v 60 cm 87 %, v Michalovciach v 10 cm 45 %, v 30 cm 30 % a v 60 cm 41 % a v Milhostove pod trávnatým povrchom v 10 cm 44 %, v 30 cm 48 % a v 60 cm 54 %.
V minulom týždni ozimná pšenica dosahovala na juhu Slovenska mliečnu zrelosť. Jarný jačmeň pokračoval v kvitnutí a miestami začal vstupovať do mliečnej zrelosti. Na juhu sa zberali čerešne, višne, ríbezle a dozrievali aj skoré odrody marhúľ.
Veľmi teplý vzduch prúdiaci do strednej Európy od juhozápadu od štvrtka vystrieda o niečo chladnejší vzduch od západu. V oblasti zvlneného studeného frontu sa pri oblačnom až zamračenom počasí bude vyskytovať občasný dážď, prehánky alebo aj búrky a slnko bude svietiť iba prechodne, prechodne bude fúkať aj silnejší vietor. V druhej polovici týždňa sa maximálna denná teplota bude pohybovať v najteplejších oblastiach Slovenska niekoľko stupňov nad 20 °C, pričom vyššia teplota vzduchu vydrží najdlhšie na juhovýchode Slovenska. Ustálenie počasia a zmenšovanie oblačnosti s postupným otepľovaním sa očakáva opäť v prvých dňoch budúceho týždňa. (SHMÚ)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down