20.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bzdochy a bzdôšky – škodcovia aj obťažujúci hmyz II.

V predchádzajúcom vydaní Roľníckych novín sme predstavili viaceré druhy bzdôch. Asi najznámejšou bzdochou, ktorá sa v našich záhradách vyskytuje je cifruša bezkrídla. Ide o drobného červeno-čierneho chrobáka, ktorý sa vyskytuje v mnohopočetných húfoch hlavne na okrajoch záhonov, kmeňoch stromov, či na rôznych tienistých miestach. Nepatrí medzi nebezpečných škodcov. Živí sa prevažne sladkým nektárom, ktorý vyteká z plodov, takže rastlinám žiadnym zásadným spôsobom neškodí.

Bzdocha zelenkastá a bzdocha zelená

Obe bzdochy majú zelenú farbu a predstavujú problém pre všetku plodovú zeleninu, pretože vyliahnuté nymfy uprednostňujú cicanie mladých plodov. Samotné bzdochy im neublížia. Problémom sú drobné ranky, ktoré sú miestom pre napadnutie plesňovými ochoreniami.

Podobne rastliny poškodzuje aj bzdocha červená (Pentatoma rufipes). Môžeme ju však radiť skôr medzi pomocníkov, pretože jej obľúbenou potravou sú húsenice a červy iných škodcov. Okrem nich si pochutí na čerešniach, no len vtedy, ak nemá dostatok živočíšnej potravy.

Bzdocha obyčajná  a bzdocha rohatá

Bzdocha obyčajná je nevýrazný chrobák červenohnedej farby so zaujímavou kresbou na chrbte. Dorastá do veľkosti okolo 10 mm a jej obľúbenou plodinou sú jahody. Pri jej premnožení môžu plody nepríjemne páchnuť, pričom je dosť náročné sa tejto arómy zbaviť. Bzdocha obyčajná patrí k našim najrozšírenejším druhom a je typická tým, že zapáchajúci sekrét uvoľňuje asi najčastejšie, napríklad pri náhodnom dotyku pri okopávaní úrody.

Bzdochu rohatú, ktorá dorastá do veľkosti 14 mm, spoznáte podľa výrazného výčnelku na chrbte. Obýva prevažne oblasti na pahorkatinách a tiež v nížinách. Podobne ako jej „kolegyňa“ sa živí prevažne jahodami. V ohrození sú však aj všetky ostatné rastliny z čeľade ružovitých, napríklad ruže, jablone, hrušky, čerešne a slivky.

Bzdocha pásavá

Bzdochu pásavú spoznáte podľa výrazne červeného tela, pokrytého súmernými čiernymi pásikmi. Z diaľky pripomína spomínanú cifrušu, no je o dosť väčšia. Práve tento druh patrí k tým najzapáchajúcejším. Najčastejšie sa vyskytuje na vlhkých miestach v blízkosti vodných plôch (potok, ale i záhradné jazierko či bazén). „Špecializuje“ sa na rastliny z čeľade mrkvovité.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down