18.11.2010 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čaká ich boj o holé prežitie?

Zdroje pre agrárny sektor by sa vraj mohli získať zo špeciálnej dane.

Poľnohospodári na Slovensku sa môžu podľa slov Ivána Farkasa, podpredsedu Strany maďarskej koalície (SMK), dostať v budúcom roku do kritickej situácie, pričom nie je vylúčené, že väčšina z nich bude bojovať o holé prežitie.
„Ak je pre slovenské poľnohospodárstvo v štátnom rozpočte nedostatok zdrojov, SMK navrhuje riešiť tento problém vyrubením špeciálnej dane; napríklad pre veľkopredajcov či pre prevádzkovateľov sietí supermarketov a hypermarketov, alebo upraviť sadzbu dane z príjmov pre tento sektor," uviedol pre TASR I. Farkas.
Reagoval tým aj na skutočnosť, že v roku 2011 sa rozpočet rezortu pôdohospodárstva zníži, pričom sa ale zvýši rozpočet zo zdrojov EÚ.
Podpredseda SMK zároveň pripomenul, že kvôli hospodárskej kríze poľnohospodári v minulom roku vykázali stratu vo výške 103 miliónov eur. Extrémne počasie v tomto roku im však škody znásobilo a vyšplhali sa "do stámiliónov eur".
Strana maďarskej koalície preto podľa I. Farkasa nesúhlasí so zámerom vlády zrušiť zvýhodnenú sadzbu spotrebnej dane na tzv. červenú naftu. Štátny rozpočet tým podľa predpokladov možno získa 44 miliónov eur, ale výsledkom týchto opatrení bude zánik približne 10-tisíc pracovných miest.
„To zvýši výdavky štátneho rozpočtu o 50 miliónov eur, ktoré budú vyplatené na podporu v nezamestnanosti a sociálne dávky, respektíve za zaniknuté pracovné miesta, pričom zamestnávatelia nebudú platiť odvody," domnieva sa I. Farkas.
Strana nesúhlasí ani so znížením dotácie na chov hovädzieho dobytka o 19 miliónov eur, ani so zrušením 6-percentnej sadzby DPH na produkty predávané z dvora.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down