26.11.2021 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čaklov hostil Deň poľa kukurice a jesenných prác I.

V centre pozornosti Dňa poľa kukurice a jesenných prác, ktorý sa v tomto roku uskutočnil 7. októbra 2021 v Čaklove, bolo predstavenie osvedčených ako aj nových hybridov kukurice z najnovšieho šľachtenia renomovaných osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu. Tradične hlavným organizátorom podujatia je Združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION a spoluorganizátormi vydavateľstvo Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúce týždenník Roľnícke noviny, spoločnosť Oragro a Zväz spracovateľov a pestovateľov kukurice.

V odrodovom pokuse bolo celkom predstavených 137 hybridov kukurice od 16 osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.

Všestranne využiteľná ponuka

S päticou hybridov kukurice zo šľachtenia RAGT sa v pokuse predstavila spoločnosť VP AGRO, z ktorých jej zástupca Ing. Ladislav Balaščák ako prvý predstavil RGT Volumixx (FAO 250), prioritne určený na výrobu siláže: „Poskytuje veľmi dobré úrody zelenej a suchej hmoty s veľmi dobrými parametrami stráviteľnosti.“ Podobne ďalší hybrid RGT Luxxida (FAO 380) je veľmi plastický, určený pre tých pestovateľov, ktorí potrebujú čo najvyššiu úrodu zelenej hmoty. Vyznačuje sa rýchlym rastom na jar, vytvára pevné nepoliehavé steblo, prednosťou je veľmi dobrý zdravotný stav. Stabilné úrody poskytuje aj v suchších rokoch.  Môže sa ponechať aj na zrno. Druhým rokom na slovenskom trhu je RGT Noemixx (FO 410), určený predovšetkým na zrno. Podľa L. Balaščáka ide o veľmi plastický hybrid kukurice s toleranciou k rôznorodým podmienkam prostredia. Prednosťou je výborný zdravotný stav. V pokuse zaujal kompletne ozrnenými šúľkami a výrazným stay green efektom. Zrnový hybrid RGT Sherloxx (FAO 430) vytvára dlhé šúľky s 18 radmi zrna. Ponuku spoločnosti v tomto roku rozšíril RGT Sirenixx (FAO 450). Ide o plastický, výkonný univerzálne využiteľný hybrid. Vyznačuje sa výbornými parametrami stráviteľnosti celej rastliny, zrno má nadpriemerne vysokú HTZ. Vytvára mohutné, kompletne ozrnené šúľky, ako uviedol L. Balaščák má všetky predpoklady presadiť sa na trhu. Zároveň do pozornosti odporučil hybridy kukurice s označením „stressless“, ktoré efektívnejšie hospodária s dostupnou vodou a poskytujú stabilnejšie úrody na stanovištiach s nedostatkom vody.

Tropical Dent a Roots Power

Ing. Vladimír Miklovič, zástupca spoločnosti CANDOR v pokuse predstavil hybridy kukurice s FAO 210 až 370. Prehliadku otvoril ES Eurojet (FAO 210), veľmi skorý hybrid, prioritne určený na výrobu siláže. Vo vyšších nadmorských výškach, v severnejších polohách dokáže dozrieť aj na zrno, pričom podľa V. Mikloviča nie sú výnimočné ani 9- až 10- tonové úrody zrna z hektára. Univerzálne využiteľný hybrid ES Bond s FAO 250, so zrnom medzityp, sa vyznačuje rovnomerným dozrievaním a veľmi silným stay green efektom. Vytvára dlhé, kompletne ozrnené šúľky. Z ďalších pestovateľsky preverených hybridov z ponuky spoločnosti v pokuse zaujali ES Method a ES Mylord. Z nich ES Method (FAO 350) je veľmi stabilný hybrid kukurice na siláž a zrno zo skupiny Tropical Dent, t. j. zrno pred zberom veľmi dobre uvoľňuje vodu, je tak zárukou dobrej ekonomiky pestovania. Podľa V. Mikloviča v ročníkoch, ktoré sú priaznivé pre pestovanie kukurice dosahuje štandardné úrody zrna a naopak v rokoch, ktoré sú nepriaznivé (väčšie teplotné výkyvy, extrémy v zrážkach) dosahuje nadpriemerné úrody zrna.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down