29.11.2021 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čaklov hostil Deň poľa kukurice a jesenných prác II.

V centre pozornosti Dňa poľa kukurice a jesenných prác, ktorý sa v tomto roku uskutočnil 7. októbra 2021 v Čaklove, bolo predstavenie osvedčených ako aj nových hybridov kukurice z najnovšieho šľachtenia renomovaných osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu. Tradične hlavným organizátorom podujatia je Združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION a spoluorganizátormi vydavateľstvo Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúce týždenník Roľnícke noviny, spoločnosť Oragro a Zväz spracovateľov a pestovateľov kukurice.

V odrodovom pokuse bolo celkom predstavených 137 hybridov kukurice od 16 osivárskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.

S ponukou noviniek

Prehliadku hybridov kukurice spoločnosti RAPOOL Slovakia otvoril najskorší kombinovaný materiál s FAO 260 - 280 Korynt s využitím hlavne na siláž, avšak ako uviedol regionálny manažér spoločnosti Ing. Róbert Herkeľ, PhD. môže sa ponechať aj na zrno. Z noviniek v pokuse zaujal nový zrnový hybrid Kabanero (FAO 350), keďže je nižší a menej olistený nezanecháva po sebe veľa pozberových zvyškov a uľahčuje tak prípravu pôdy a výsev, napr. pšenice. Odporúčaný je hlavne do suchších oblastí Slovenska. Absolútna novinka ponuky SU Rapirol (FAO 360) v pokusoch presvedčila nadpriemernými úrodami zrna. V súvislosti s predstavenými novinkami R. Herkeľ zdôraznil, že vo výbere hybridov kukurice sa v spoločnosti okrem vysokého úrodového potenciálu zameriavajú aj na dobré uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie s cieľom eliminovať náklady pestovateľa na dosúšanie zrna.

Ťažiskový hybrid Replik (FAO 370) sa už v tretej sezóne pestovania stal jedným z najpredávanejších zrnových hybridov kukurice spoločnosti RAPOOL na Slovensku. Presadil sa hlavne v suchších oblastiach juhozápadného Slovenska, ako dodal R. Herkeľ výsledky z roku 2020 potvrdili vysokú úrodu v porovnaní s priemermi pokusov v rôznych klimatických podmienkach a regiónoch, čo potvrdzuje univerzálnosť Repliku v rôznych ročníkoch.

Podobne ďalší zrnový hybrid Badiane (FAO 380) – si na rozdiel od Repliku poradí aj na ľahších štrkovitých pôdach, je tak ideálnou voľbou do suchších oblastí Slovenska. Prednosťou univerzálne využiteľného hybridu Cali (FAO 380) je veľmi dobrá adaptabilita a stabilita v úrodách. Je vhodný aj do pestovateľsky extenzívne nastavených podmienok. Naopak ďalšiu novinku v zrnovom segmente Barington (FAO 390) R. Herkeľ odporúča do intenzívnejšie nastavených podmienok (vyššie dávky hnojív), v ktorých poskytuje nadpriemerné úrody zrna. „Veľmi dobre toleruje stres z tepla a sucha, pričom stabilné úrody dosahuje aj na ľahších piesočnatých pôdach,“ dodal k vlastnostiam tejto perspektívnej novinky. Zatiaľ v testovaní je zaradený zrnový hybrid Mendy (FAO 410).

Pestovateľsky osvedčený Eldacar (FAO 420) je prioritne určený na zrno, spĺňa aj kvalitatívne parametre pre výrobu siláže. Vytvára vysoké, dobre olistené rastliny s rovnomerne nasadenými kompletne ozrnenými šúľkami. Stabilné úrody zrna dosahuje aj v prísuškových oblastiach a na ľahších pôdach. Novinka pre sezónu 2022 - Kabaretto (FAO 440) bola do pokusov zaradená na základe výborných výsledkov v testovaní v minulom roku. „Ide o univerzálne využiteľný hybrid kukurice, vyznačuje sa vysokým úrodovým potenciálom a v portfóliu sa vyrovná najvýkonnejším hybridom kukurice,“ dodal k potenciálu novinky R. Herkeľ.

Zo slovenského šľachtenia

Spoločnosť Oseva v pokuse v Čaklove predstavila desať hybridov kukurice s FAO 240 až 420. Ako uviedol jej regionálny zástupca Ing. Štefan Gubík gro ponuky tvoria materiály zo šľachtenia slovenských šľachtiteľských spoločností ZEAINVENT TRNAVA, s. r. o a ZELSEED, spol. s r. o.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down