07.02.2018 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Carlsberg zaznamenal v roku 2017 výrazný pokles zisku

Dánsky pivovar Carlsberg zaznamenal v roku 2017 výraznejší pokles zisku, ako analytici očakávali. Dôvodom bolo zníženie tržieb a veľké odpisy na jeho kľúčovom ruskom trhu.

KODAŇ. Carlsberg, tretí najväčší pivovar na svete, v stredu uviedol, že v minulom roku zaznamenal nárast objemu predaného piva na všetkých trhoch okrem Ruska, kde jeho objem klesol o 14 % a podiel pivovaru na tomto trhu sa znížil na 31,9 % z 34,6 % rok predtým.
      Rusko je hlavným trhom Carlsbergu v regióne východnej Európy a podieľa sa približne pätinou, teda 20 %, na celkovom objeme predaja pivovaru.
      Výsledky Carlsbergu v minulom roku negatívne ovplyvnili odpisy značky Baltika v Rusku vo výške 4,8 miliardy dánskych korún. Čistý zisk pivovaru v dôsledku toho klesol na 1,26 miliardy DKK (169,29 milióna eur) zo 4,49 miliardy DKK v roku 2016. Výrazne tak zaostal za odhadmi analytikov, ktorí počítali so ziskom 4,86 miliardy DKK.
      Zákon v Rusku, ktorý obmedzuje veľkosť plastovej fľaše na pivo na maximálne 1,5 litra v rámci boja s alkoholizmom, v minulom roku zasiahol predaj piva v krajine.
      "Naše ruské objemy a podiel na trhu vážne ovplyvnilo zníženie veľkosti PET fliaš," uviedol vo vyhlásení Carlsberg.
      Rusko je už dlho problematickým trhom pre pivovary v dôsledku obmedzení pri predaji a reklame a zvyšovania daní.
      Carlsberg má v Rusku problémy od prevzatia tamojšej najväčšej značky piva Baltika v roku 2008 práve pre prísnejšie prepisy ohľadne konzumácie alkoholu a slabú ekonomiku.
      Spoločnosť navrhla zvýšiť dividendu za rok 2017 o 60 % na 16 DKK na akciu.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down