Carré: benefity mechanického ničenia burín

Mechanické ničenie burín hralo dôležitú rolu už koncom minulého storočia, kedy patrilo tzv. plečkovanie medzi bežné pracovné operácie na väčšine podnikov. Dnes sa táto pracovná operácia dostáva opäť do povedomia najmä v dôsledku regulácie účinných látok pesticídov a zvyšujúcej sa rezistencii mnohých burín voči prípravkom na ochranu rastlín. 

Výhodou mechanického ničenia burín popri samotnej likvidácii nekultúrnych rastlín je skutočnosť, že prispieva k vyrovnávaniu pôdy narúšaniu povrchovej vrstvy pôdy, čím je možné docieliť lepšiu štruktúru pôdy, jej prevzdušnenie a prehriatie, konzerváciu rosy a ochranu pôdnej vlhkosti, a to bez výparu, či odtekania vody.

Jednou zo spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom a výrobou strojov na mechanické ničenie burín je aj francúzsky výrobca Carré, ktorý má vo svojom portfóliu hneď niekoľko strojov, ktoré pomáhajú pri efektívnom mechanickom ničení burín. Značka Carré patrí od minulého roka do portfólia spoločnosti Agroservis, ktorá zaradením týchto strojov do ponuky vypĺňa medzeru v danom segmente.

Spoločným benefitom strojov Carré je podporenie mineralizácie pôdy vďaka lepšej mikrobiálnej aktivite. Vo Francúzsku sa poľné brány využívajú najmä v ekologickom poľnohospodárstve, kedy sa zvyčajne vykoná 1 prejazd diagonálne 4-6 dní po sejbe a následne podľa potreby. Porasty po prejazde strojom profitujú z väčšieho množstva asimilovateľného dusíka a vody a po mechanickom ničení burín následne opäť naberajú na sile vďaka zníženej konkurencii. 

Poľné brány

Jedným z cenovo najdostupnejších strojov z výrobného programu Carré sú poľné brány Sarclerse, ktoré sú určené na mechanické ničenie burín, prevzdušňovanie pôdy a odstraňovanie pôdneho prísušku. Ich hlavným prínosom je možnosť úplného vylúčenia herbicídov pri použití v ekologickom poľnohospodárstve, prípadne výrazné obmedzenie ich používania v konvenčnej rastlinnej výrobe. 

„V posledných rokoch je pravidlom, že na jar máme v našich podmienkach na väčšine územia zvyčajne málo zrážok a sucho. Brány Sarclerse pomáhajú pri jarných prácach, najmä nitratácii, kedy môžu v dôsledku nedostatku vlahy nastávať problémy s dostupnosťou umelých granulovaných hnojív pre rastliny. Poľné brány Sarclerse dokážu vo väčšine prípadov zapracovať v jednom prejazde zhruba 70 % hnojiva do pôdy, čo zlepšuje prístupnosť živín pre jednotlivé plodiny. Navyše narušením kapilarity dokážeme pre korene rastlín sprístupniť viac vlahy,“ konštatuje produktový manažér spoločnosti Agroservis, Ing. Štefan Peredy.

Sarclerse prichádza na náš trh v troch prevedeniach – pevnom, sklopnom a polonesenom. Pevná verzia stroja je k dispozícii s pracovným záberom do 1,5 m do 4,5 m, zatiaľ čo sklopnú verziu si je možné zaobstarať s pracovným záberom od 4,5 m do 12 m. Pre veľké poľnohospodárske podniky je tu však aj polonesený variant stroja s pracovným záberom od 15 m do 24 m. Brány Sarclerse možno vybaviť piatimi radmi dvojitých prstov s Ø7mm a dĺžkou 430 mm, Ø7mm prstov s dĺžkou 530 mm alebo Ø8 mm prstov s dĺžkou 530 mm. Jednotlivé varianty prinášajú možnosť využívať brány flexibilne podľa použitia v rôznych porastoch, pričom prsty s väčším priemerom sú určené na agresívnejšie spracovávanie vrchnej vrstvy pôdy v neskorších rastových štádiách. Nastavenie agresivity pracovných orgánov je možné vykonávať manuálne alebo hydraulicky, podľa želania zákazníka a k dispozícii je aj zásobník SEMLOC s objemom 200 l na prísev plodín, či zrovnávacia doska pre použitie v trávnych porastoch. Výhodou poľných brán Sarclerse je aj jednoduchá výmena pracovných orgánov, ktorá je zabezpečená pomocou závlačky. Vďaka otočnému čapu, ktorým je vybavená každá z poľných brán Sarclerse, dokáže stroj dokonale kopírovať povrch pôdy. Požiadavky na výkon traktora sa v prípade tohto stroja pohybujú podľa verzie od 6 do 10 k na meter záberu. Dodatočne je možné mechanický stroj vybaviť aj hydraulickým nastavením jednotlivých sekcií. V prípade väčších pracovných záberov prichádza stroj s tzv. nožnicovým skladaním, ktoré zabezpečuje prepravnú šírku do 3,5 m. 

„Počas minulej jari sme po príchode prvých strojov urobili niekoľko praktických ukážok u zákazníkov. Poľné brány Sarclerse ich ihneď zaujali, pretože pomer obstarávacích nákladov, kvality práce, nákladov na prevádzku a prínosu pre poľnohospodársku prax je veľmi priaznivý. Jedným zo zaujímavých údajov bola napríklad spotreba pohonných hmôt, kde sme pri agregácii s traktorom John Deere 6195M dosiahli spotrebu nafty oproti prevádzke naprázdno len 1 l/ha. To robí z poľných brán Sarclerse zaujímavú alternatívu ku chemickej ochrane rastlín,“ dodáva produktový manažér spoločnosti.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down