27.03.2020 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Case IH s titulom „Stroj roka“

Spoločnosť Case IH patriaca do koncernu CNH Industrial predstavila v novembri minulého roka na veľtrhu nemeckom Hannoveri nový lis na hranaté balíky s označením LB436 HD. Vylepšenia, s ktorými prišiel tento americký výrobca sa týkajú najmä technológie zberača, pohonu, systému lisovania a viazača. Novému lisu bola počas trvania veľtrhu udelená i cena Stroj roka 2020.

Najväčší lis na hranaté balíky, aký bol spoločnosťou Case IH vyrobený. Aj takto by sme vedeli po prvom pohľade charakterizovať červený lis LB436 HD. Jednotlivé firmy snažia zvýšiť výkonnosť svojich strojov a vidieť to aj pri lisoch na hranaté balíky. Výrobca uvádza, že je jeho nový lis schopný vytvárať balíky s hustotou až o 22 % väčšou, ako predošlý model LB434 XL, ktorý lisuje balíky rovnakých rozmerov, teda 120 x 90 cm. Pri takýchto parametroch je 80 balíkov za hodinu celkom slušný výsledok. Krok vpred, vďaka ktorému dostaneme do rovnakého objemu viac materiálu poteší každého farmára.

Nový viazač

Najväčšou novinkou tohto „obrieho“ lisu je jeho viazač TwinePro. Nový systém vytvára pomerne jednoduchý, avšak pevný uzol, ktorý eliminuje riziko prasknutia špagátu a to s minimom zvyškov. Činnosť nového systému TwinePro popísal výrobca nasledovne: Uzlovače najskôr zaviažu prvý štandardný uzol, za ktorým je následne vytvorený druhý slučkový uzol. Vďaka nemu je dosiahnutá vysoká pevnosť viazania balíkov, a to až o 30 % (navyše pri vyššie spomenutom šetrení materiálu). Výrobca udáva, že takýmto spôsobom dokáže ušetriť na jednom balíku až 36 cm špagátu. Keď si to prerátame na množstvo balíkov, vytvorených za jednu sezónu, prípadne niekoľko sezón, výsledné množstvo ušetreného špagátu bude prekvapivo vysoké. A to nehovoriac o znížení dopadov na životné prostredie. „Nový systém TwinePro ponúka množstvo výhod nielen pre majiteľov a prevádzkovateľov, ale aj pre hospodárske zvieratá a pre životné prostredie," uviedol Maxime Rocaboy z Case IH. Čo sa týka ďalších vylepšení, Case IH inštaloval do svojho lisu novú dvojrýchlostnú prevodovku s posilovačom výkonu a ochranou proti preťaženiu. Zotrvačník lisu sa pritom spúšťa plynule, aby neodoberal z traktora príliš vysoký výkon. Priemer použitého zotrvačníka je až 1,0 m. Slama je z riadku do lisu vkladaná prostredníctvom zberača s dĺžkou 2,35 m v troch verziách Standard, Packer a Rotor Cutter. V továrni lis v základnej výbave osadili rezacím ústrojenstvom s 29 nožmi. Naraz môže byť zapojených do procesu rezania 7, 8, 14, 15, resp. všetkých 29 nožov. V závislosti na parametroch zberanej biomasy dokáže stroj lisovať balíky s hmotnosťou až pol tony.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down