"Časy sa menia poľnohospodárstvo zostáva"

Pod týmto sloganom sa začiatkom februára 2023 v Nitre uskutočnila odborná konferencia spoločnosti Syngenta, ktorej základnými piliermi sú moderné technológie, inovácie a spolupráca s prvovýrobou.

Hostí odbornej konferencie privítali: Honorata Kalmucka, obchodná riaditeľka divízie ochrany rastlín spoločnosti Syngenta Slovakia a Kateřina Veselá, obchodná riaditeľka divízie osív spoločnosti Syngenta Czech and Slovakia. 

"Bez farmárov žiadne jedlo, žiadna budúcnosť," povedala v úvode H. Kalmucka s poukázaním na dôležitosť úlohy poľnohospodárov a celkovo poľnohospodárskej výroby, ktorá už dlhšie čelí klimatickej kríze. Veľký vplyv na pestovanie plodín majú tiež prijímané opatrenia a politické rozhodnutia. Z nich H. Kalmucka upozornila na pokračujúce reštrikcie účinných látok používaných v ochrane rastlín, dôsledkom čoho potrebujú poľnohospodári nové riešenia v boji proti patogénom. V súvislosti s uvedeným podľa H. Kalmuckej narastá význam biologickej ochrany rastlín a spolu s digitalizáciou poľnohospodárstva a uplatňovaním presného poľnohospodárstva pomáhajú pestovateľom udržiavať vysokú úroveň úrod popri kvalite výslednej produkcie v kontexte s meniacimi sa potrebami spotrebiteľov. H. Kalmucka potvrdila, že zámerom spoločnosti Syngenta je naďalej prinášať inovatívne technológie a prípravky pre poľnohospodársku prvovýrobu: „Sústreďujeme sa aj na oblasť biologických prípravkov a moderné digitálne technológie v zmysle motta: Časy sa menia, ale poľnohospodárstvo zostáva.“

Z nových produktov, ktoré v tomto roku uvádza spoločnosť Syngenta upozornila na nový fungicíd do obilnín Greteg®, fungicíd do repky Treso®, insekticíd do kukurice, zemiakov, viniča a jabloní - Voliam®. V segmente biologických produktov ponuku obohatili prípravky Quantis® a Vixeran® s možnosťou využitia vo väčšine poľných plodín.

Z osív pre rok 2023 K. Veselá pozornosť upriamila na široké zastúpenie v kukurici, ktorá vďaka genetike Artesian® ponúka kombináciu vysokej úrody zrna a odolnosti proti suchu. V kukurici na siláž sú k dispozícii PowerCell hybridy, ktoré sa presadili vďaka vysokej stráviteľnosti vlákniny a vysokému obsahu škrobu. Výber hybridov kukurice do konkrétnych výrobných podmienok uľahčí nový digitálny nástroj Seed Selector. V slnečnici je portfólio zastúpené vo všetkých technológiách, ktoré v tomto roku doplnia viaceré perspektívne novinky, ako uviedla K. Veselá sú kombináciou vysokého úrodového potenciálu a nadpriemernej olejnatosti. 

V neposlednom rade si pestovatelia môžu vybrať z pokrokových HyvidoTM jačmeňov, ktoré dlhodobo potvrdzujú vysokú výkonnosť v porovnaní s líniovými odrodami jačmeňa. Ako prezradila K. Veselá - v šľachtení hybridného jačmeňa si v spoločnosti Syngenta stanovili ďalšie ciele, ktorými sú ešte výkonnejšie materiály s lepším zdravotným stavom, napr. s rezistenciou proti vírusu žltej zakrpatenosti jačmeňa. Novinkou v ponuke sú jačmene na výrobu siláže. V repke sú k dispozícii úrodovo preverené hybridy s veľmi dobrým zdravotným stavom, napr. disponujú odolnosťou proti vírusu kvaky okrúhlice a k nádorovitosti kapustovitých. Podľa K. Veselej zvlášť zaujímavými sú hybridy repky s efektívnym využívaním dusíka.

Míľniky v poľnohospodárskej výrobe

Na míľniky poľnohospodárskej výroby v oblasti prípravkov na ochranu rastlín sa zameral Ing. Karol Šandal.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down