08.03.2016 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celoslovenské dni poľa 2016 - spravodaj

Podobne, ako po minulé roky, aj tento rok Vás budeme na stránkach týždenníka Roľnícke noviny priebežne informovať o prípravách už piateho ročníka Celoslovenských dní poľa, ktoré pripravujeme už tradične vo Dvoroch nad Žitavou. Piaty ročník sa uskutoční v dňoch 7. – 8. júna 2016. Taktiež budeme prinášať aktuálne informácie o stave porastov, odrodách vystavovaných plodín, agrotechnike, výžive a ochrane porastov pripravovaných na V. ročník tejto poľnohospodárskej výstavy.

Tento rok sme zahájili praktické prípravy Celoslovenských dní poľa 2016 prípravou nového  pozemku pre výstavu a založením maloparcelových pokusov ozimnej repky. Pre piaty ročník sme založili 111 parceliek repky pre 24 osivárskych a chemických firiem. Z toho 96 políčok sú rôzne odrody a hybridy repky a 15 políčok je vysiatych pre chemické a výživárske pokusy.

Lokalita pozemku

Pozemok pre piaty ročník Celoslovenských dní poľa sa už tradične, ako predošlé ročníky, nachádza v tej istej lokalite, na poľnohospodárskom podniku Združenia Agropodnikateľov Družstvo, vo Dvoroch nad Žitavou. Je to plocha, na ktorej sme usporiadali Celoslovenské dni poľa pred dvoma rokmi, ročník 2014. Lokalita sa nachádza v kukuričnej výrobnej oblasti, so stredne ťažkou karbonátovou černozemou s nadmorskou výškou okolo 125 metrov. Priemerný ročný úhrn zrážok je 520 milimetrov, z toho za vegetačné obdobie 310 milimetrov a priemerná ročná teplota je 9,7°C. Slnečný svit vo vegetačnom období (IV. - IX. mesiac) je 1550 hodín. Zásobenosť pôdy prístupnými živinami je: fosfor 77 mg/kg, draslík 348mg/kg, horčík 188 mg/kg, pH 7,2.

Príprava pozemku, hnojenie a sejba repky

Predplodinou na parcele pre výstavu Celoslovenské dni poľa 2016 bola ozimná pšenica. Po zbere pšenice a zvezení slamy - 22. júla 2015, sme na hektár dodali 200 kg amofosu. Nasledovala podmietka radličkovým kypričom s optipakom, ktorou sme hnojivo zapracovali do pôdy. Dusík dodaný v tomto hnojive mal poslúžiť aj na rozklad bohatých pozberových zvyškov z predplodiny. Vzhľadom na pretrvávajúce extrémne horúce a suché počasie už počas žatvy a taktiež po žatve, sme dlho vyčkávali na vhodnejšie vlahové podmienky na vykonanie orby. Nakoniec sme sa, aj napriek suchu, rozhodli pole naorať. Orbu sme vykonali 5. augusta a oračinu sme zatlačili ťažkým valcom. V takomto stave sme čakali na dážď, bez ktorého nebolo možné vykonať ďalšie operácie s pôdou. Vytúžených zrážok sme sa dočkali až v druhej polovici augusta. V priebehu 3 dní, od 16. do 18. augusta padlo 48 milimetrov zrážok a tak, ako ostatní farmári, aj my sme chytili druhý dych do poľných prác. Vyprahnutá pôda rýchlo obschla a už 20. augusta sme začali s prípravou pôdy na sejbu. Pole sme urovnali kompaktorom, dvomi prejazdami po sebe - kvôli lepšiemu utlačeniu pôdy a dokonalejšiemu urovnaniu pozemku. Podmienky na sejbu boli priam ideálne, ale my sme ešte nemali dodané všetky osivá do pokusov a tak sme ďalšie dva týždne čakali. Finálnu prípravu pôdy sme urobili 3. septembra kompaktorom. Po tejto príprave pôdy, ale ešte pred samotnou sejbou, potrebujeme jeden deň na presné vymeranie políčok a vytýčenie každej jazdy sejačky. Sejbu sme vykonali 4. septembra 2015 sejačkou so záberom 6 metrov a medziriadkovou vzdialenosťou 12,5 centimetra. Celú plochu repky sme po sejbe povalcovali cambridgskými valcami, čo zabezpečilo rovnomernejšie vzchádzanie rastlín, ale taktiež vyrovnalo povrch pred aplikáciou herbicídov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down