15.06.2020 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celoslovenské dni poľa v špeciálnom režime

Rok 2020 si všetci zapamätáme ako rok, v ktorom pandemická situácia poznačila všetky sféry nášho života. Dotkla sa hlavne masovo navštevovaných podujatí, z ktorých v rámci agrosektoru sú najväčšie Celoslovenské dni poľa. Príprava tohto najväčšieho odborného podujatia na Slovensku, ktoré sa každoročne koná v Dvoroch nad Žitavou trvá celý rok a preto by bola nesmierna škoda, keby vyšla nazmar.

V tomto roku sme sa preto rozhodli prostredníctvom krátkych videoreportáží a článkov v Roľníckych novinách priblížiť 9. ročník dejiska tohtoročnej výstavy. Taktiež vzhľadom na protiepidemiologické opatrenia umožniť odbornej verejnosti prezrieť si expozície formou individuálnych prehliadok, prípadne počas vopred naplánovaných poľných dní zúčastnených firiem v rozšírenom termíne od 3. júna do 3. júla 2020.

Pre pripomenutie - Celoslovenské dni poľa s celoštátnou prehliadkou poľných pokusov odrôd poľnohospodárskych plodín, ochrany a výživy rastlín, poľnohospodárskej techniky a hospodárskych zvierat, sú v prvom rade výstavou odbornou. Cieľom výstavy bolo a je predstaviť najmodernejšie technológie pre zefektívnenie rastlinnej a živočíšnej výroby, pri zachovaní alebo dokonca znižovaní vynaložených nákladov. Šľachtiteľské,  osivárske, chemické spoločnosti, výrobcovia poľnohospodárskej techniky prichádzajú s neustále novými inovatívnymi riešeniami, ktoré pomáhajú poľnohospodárom dosahovať ich ciele a ktoré sú v rámci výstavy každý rok predstavované. Výstava sa vďaka renomovaným spoločnostiam zameraných na prvovýrobu, vedeckým inštitúciám, výskumným ústavom, univerzitám vyprofilovala na podujatie s vysokou odbornou úrovňou, ktoré je zároveň najväčším svojho druhu na Slovensku.

Rekordný počet pokusov

Na výstavnej ploche je možné si prezrieť až 765 políčok z toho je 565 zameraných na odrody a 200 na varianty ochrany a výživy plodín. Podstatnú časť výstavnej plochy aj tentoraz zaberajú odrodové pokusy s 35 druhmi plodín, z nich opäť najviac zastúpenou je pšenica s 207 odrodami a hybridmi. Návštevníci môžu vzhliadnuť aj 99 odrôd a hybridov ozimnej a jarnej repky, 31 odrôd ozimného a 27 jarného jačmeňa. Z ďalších obilnín sú zastúpené raž, tritikale a ovos. Taktiež sú tú vysiate ďatelinoviny a ďatelinotrávne miešanky - spolu na 35 políčkach,  17 odrôd sóje, 12 hybridov kukurice, 8 hybridov slnečnice a 30 odrôd zemiakov. Portfólio plodín dopĺňajú odrody cukrovej repy, maku, lupiny, viky, bôbu, hrachu, ľanu, ciroku, pohánky, horčice, facélie, rôzne zmesi pre greening a mnohé ďalšie minoritné plodiny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down