05.09.2011 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celoštátna výstava zvierat

Úspechy našich chovateľov priblížila nedávna štvordňová Celoštátna výstava mladých zvierat, ktorú na výstave Agrokomplex 2011 zorganizoval Slovenský zväz chovateľov (SZCH).

NITRA. Vyše 200 vystavovateľov tu predstavilo viac ako 1600 mladých zvierat, z toho približne 980 králikov, takmer 300 kusov hydiny (vrátane kačíc), asi 180 holubov a okolo 50 exotických vtákov, 15 kôz (ďalších 13 capov bolo predvedených na súťaži Mr. Cap na veľkej predvádzacej ploche) a asi 100 morčiat. Súčasťou výstavy bol aj nákupný trh capov. 

Zvieratá na výstavu mohli prihlásiť iba členovia SZCH a zahraniční vystavovatelia, ktorých zväzy sú členmi EE (Európsky zväz pre hydinu, holuby, vtákov, králikov a malých hlodavcov). Prijaté boli len zvieratá s platným veterinárnym osvedčením; hydina musela byť vyšetrená na Salmonella pullorum, holuby vakcinované proti paramyxoviróze a králiky zaočkované proti moru králikov a myxomatóze. Vystavovatelia súťažili o tituly Majster SR, Šampión SR a Čestná cena; ďalšie ceny boli venované chovateľskými klubmi a sponzormi. Predajné zvieratá boli umiestnené v súťažných expozíciách. Radosť z výstavy mala najmä laická verejnosť - deti s rodičmi sa pri klietkach nadchýnali rôznymi plemenami, farebnými rázmi, veď kedy má mestské dieťa, ale i dospelý človek možnosť vidieť rozmanité plemená králikov, sliepok či rôznych exotov. Zastúpenie zvierat 

Väčšina králikov na výstave bola výbornej kvality; prezentovalo sa 64 plemien rôznych farebných rázov. Zastúpené boli všetky typy osrstenia a aj veľkostné rady - od 10-kilogramových obrov po 0,8-kilogramové zdrobnené plemená. Z plemien dominovali kalifornský čierny (92), veľký svetlý strieborný (88), nemecký obrovitý strakáč (80), činčila veľká, ale aj francúzsky baran, belgický obor divoko sfarbený a železitý a plemeno rex. Z hydiny mali najväčšie zastúpenie zdrobnené vyandotky viacerých farebných rázov (28), hempšírky zlatohnedé (23) a plymutky čierne i biele. Z 35 vystavených plemien holubov mali najvyšší podiel plemená texan (29), moravský pštros, pomoranský hrvoliak i slovenský hrvoliak. Z kôz sa predviedli biela koza krátkosrstá, mohérová koza a hnedá koza krátkosrstá.

Najnovšie výsledky šľachtiteľskej práce slovenských, ale aj zahraničných chovateľov nám priblíži XIV. Celoštátna výstava zvierat, ktorá sa bude konať od 26. do 27. novembra 2011 vo výstavnom areáli Agrokomplexu v Nitre. Zároveň sa 27. novembra uskutoční aj burza exotov, hydiny, králikov, holubov a doplnkového tovaru pre chovateľov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down