28.01.2011 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena ošípaných klesla pod jedno euro

V dôsledku aféry, ktorá začiatkom roka vypukla v Nemecku a ktorú spôsobil výskyt dioxínu v bravčovom mäse, klesajú ceny ošípaných v celej Európe.

Nákupné ceny jatočných ošípaných zaznamenali v 4. týždni výrazný pokles takmer vo všetkých krajinách EÚ, ale predovšetkým v Nemecku. K veľkému zníženiu cien však došlo aj v Holandsku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku.
Ako uviedol Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku – družstvo, v SR sa nákupné ceny ošípaných v tomto týždni pohybujú v rozmedzí od 0,95 do 1,15 eur za kilogram živej hmotnosti.
„Ide o reakciu na ceny v Nemecku, v spojitosti s kontamináciou kŕmnych zmesí dioxinom a prebytkom jatočných ošípaných na nemeckom trhu. Situácia na trhu sa zhoršila potom, ako Rusko v tomto týždni zakázalo dovoz akéhokoľvek mäsa a živých zvierat. Rusko sa tak pripojilo k Japonsku, Kórei, Ukrajine a Bielorusku, ktoré k tomuto kroku pristúpili už predtým,“ konštatoval A. Imrich.
Ako ďalej uviedol, v krátkom čase by mala Európska komisia pristúpiť k podpore súkromného skladovania mäsa, aby sa prebytky odčerpali z trhu, čo by malo mať pozitívny vplyv na cenu jatočných ošípaných.
Z dôvodu nepriaznivého vývoja situácie v odvetví chovu ošípaných poslali predstavitelia zväzu chovateľov ošípaných otvorený list predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej, so žiadosťou o urýchlené riešenie danej situácie.
Premiérka pritom odstúpila žiadosť chovateľov na Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR. Podľa našich informácii by predstavitelia zväzu mali na ministerstve rokovať už v pondelok 31. januára popoludní.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down