05.01.2023 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny čerstvých potravín v Británii rástli začiatkom decembra rekordným tempom

      Londýn 5. januára (TASR) - Ceny čerstvých potravín v britských supermarketoch zaznamenali na začiatku decembra nové rekordné tempo rastu. Navyše, britská centrálna banka odhaduje, že inflácia zostane na vysokej úrovni aj v nasledujúcich mesiacoch. Zmiernenie rastu spotrebiteľských cien sa očakáva až ku koncu roka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.


      Britské konzorcium maloobchodu (BRC) zverejnilo v stredu výsledky svojho ostatného prieskumu, podľa ktorého sa ceny čerstvých potravín v supermarketoch zvýšili na začiatku decembra v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom o 15 %. To je najvýraznejší rast od začiatku evidovania príslušných údajov v roku 2005.
      Aj celková potravinová inflácia zaznamenala nový rekord. Začiatkom decembra dosiahla 13,3 % oproti 12,4 % pred mesiacom. Okrem zvýšenia cien čerstvých potravín o uvádzaných 15 % vzrástli aj ceny ďalších potravín, a to o 11 %.  
      "Vojna na Ukrajine naďalej drží na vysokej úrovni náklady na energie a v dôsledku toho na krmivá pre zvieratá a priemyselné hnojivá," spresnila šéfka BRC Helen Dickinsonová. BRC uskutočnilo prieskum v období od 1. do 7. decembra.  
      Celkový rast cien v obchodoch sa však v decembri mierne spomalil, a to zo 7,4 % v predchádzajúcom mesiaci na 7,3 %. Prispelo k tomu zmiernenie rastu cien nepotravinových produktov zo 4,8 % na 4,4 %.  
      Oficiálna miera inflácie, ktorú zverejňuje britský štatistický úrad (ONS) a zahrnuje omnoho väčší počet tovarov než BRC, dosiahla za november 10,7 %. V porovnaní s októbrom sa síce zmiernila, zostáva však blízko 41-ročného maxima, ktoré zaznamenala práve v októbri, a to na úrovni 11,1 %.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down