Ceny energií a flexibilita spotreby sú kľúčové

Poľnohospodári boli počas posledných rokov mimoriadne ťažko skúšaní. Energie, ktoré tvoria v poľnohospodárstve až do 10 % nákladov, sú významnou ekonomickou položkou. Energetická kríza v minulom roku spôsobila prudký rast cien elektriny a plynu, ktorý sa tak s oneskorením preniesol do tohtoročných nákladov. O tom, ako sa situácia aktuálne vyvíja a čo sa dá očakávať budúci rok, sme sa porozprávali s riaditeľom obchodu spoločnosti ELGAS, Ing. Romanom Blahom.

 Situácia sa zlepšuje

 „Výsledkom minuloročnej energetickej krízy boli buď rekordne vysoké fixné ceny dodávok na rok 2023 zohľadňujúce všetky riziká alebo sa dodávatelia snažili zákazníkov preorientovať na iné produkty, ako boli dovtedy zvyknutí“, hodnotí minulý rok Ing. Blaho. Začiatkom roka prišlo k prudkému poklesu cien energií, ktoré sa ale zatiaľ nedostali na úroveň pred covidom. „Ceny elektriny a plynu skutočne významne poklesli, čo dáva určite lepšie vyhliadky na zmluvné ceny dodávky na budúci rok. Očakávať ceny ako v roku 2020 a odkladať nákup však neodporúčam“, konštatuje Ing. Blaho. Situácia sa začína stabilizovať, výkyvy trhových cien už nie sú tak veľké ani časté, ako sme boli svedkami minulý rok.

Oplatí sa zvažovať

V kríze sa aj stredne veľkým firmám na tento rok ponúkali tzv. spotové produkty, pri ktorých výška ceny kolíše v priebehu hodín či dňa a kopíruje vývoj na krátkodobom trhu. „Videli sme sami, že klienti boli opatrní. Neboli vôbec zvyknutí na tento typ produktu, ktorý dovtedy využívali len skutočne veľkí priemyselní odberatelia. Znížená dostupnosť elektriny a vysoké cenové ponuky, ktoré dostávali na fixné ceny koncom roka, ich v podstate prinútili začať zvažovať aj iné alternatívy,“ hovorí o ich skúsenostiach Roman Blaho. Poľnohospodári, ktorých oslovili a vysvetlili im, ako funguje spotová cena a aký je výhľad jej vývoja v tomto roku, sa postupne nechali presvedčiť. Dnes tí, ktorí majú spotové ceny platia oveľa nižšie ceny ako mnohí ich konkurenti, ktorí fixovali ceny v závere minulého roku. „Na čo sa, ale zabúda, je nesporný benefit tohto produktu, a tým je absolútna flexibilita. Zákazník nemusí plánovať svoj odber a dokonca aj ročný zmluvný objem je skôr orientačný. Nevyplýva z neho žiadna pokuta pri prekročení či nedočerpaní, a to je ďalšia úspora,“ vysvetľuje odborník. Najmä v sektore poľnohospodárstva, ktoré je významným spôsobom závislé od výkyvov počasia, sa flexibilita cení. Sušičky obilia, liahne s teplotnou stabilizáciou či závlahy si vyžadujú okamžitú reakciu na vývoj teplôt, zrážok aj objem úrody.

Kritické situácie ukážu reálnu podporu klientovi

O tom, že cena je dnes pre každého ekonóma družstva rozhodujúca, niet pochýb. Až keď príde na prvý problém či neštandardnú situáciu, do hodnotenia spokojnosti s dodávateľom energií začína vstupovať aj kvalita servisu, ktorý zákazník dostane. Úpravy zmluvných parametrov, ako sú objemy dodávky, rezervované kapacity či optimálne nastavenie denného maximálneho množstva plynu, dokážu s nákladmi skutočne zamávať. „Tieto veci v ELGAS-e riešime na dennej báze a snažíme sa maximálne promptne reagovať na požiadavky zákazníkov a odkomunikovať ich s distribučnou spoločnosťou tak, aby k zmenám prišlo v čo najkratšom čase. No nie je to len o tom,“ dodáva Roman Blaho. „Mať svojho obchodníka, poznať ľudí na podpore, nečakať dlhé minúty na linke call centra, to sú veci, ktoré naši klienti vysoko oceňujú. Mať sa s kým poradiť a rýchlo reagovať je to, na čom si zakladáme.“ Firma si v priebehu roka dala spraviť prieskum spokojnosti nezávislou prieskumnou agentúrou a výsledky ukázali, že ich klienti skutočne takýto prístup oceňujú.

Vyhliadky na budúci rok

Zaujímali sme sa, ako vidia v ELGAS-e dodávky energií na budúci rok. „V prvom rade sa treba pozrieť na aktuálne ceny na spotovom trhu a na ceny na dodávky na rok 2024. Naši analytici odporúčajú klientom zvážiť zotrvanie na spote aj na ďalší rok, keďže ceny sú na ňom stále nižšie a neočakávame dramatické zmeny,“ hodnotí situáciu obchodný riaditeľ. Ako však dodáva, pokiaľ zákazník chce fixovať ceny energií na budúci rok, odporúča hľadať produkty, ktoré prinášajú možnosť kombinovať fixnú cenu so spotovou. Takýto produkt, popri klasických, ponúka aj ELGAS.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down