27.03.2024 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny kakaa prekonali hranicu 10.000 USD za tonu

         New York 26. marca (TASR) - Ceny kakaa na burze v New Yorku dosiahli v utorok nové historické maximum, keď nakrátko prekročili hranicu 10.000 USD za tonu. Dôvodom sú obavy z nedostatočnej ponuky, čo zase vyvoláva obavy z ďalšieho zvýšenia cien čokoládových pochúťok. TASR o tom informuje na základe správy AFP.


        Cena kakaa v utorok popoludní vzrástla až na 10.080 USD (9286 eur) za tonu. Neskôr však komodita o časť ziskov prišla a okolo 17.00 h SEČ jej cena klesla na 9767 USD/tona.
        Slabá úroda v producentských krajinách pre nepriaznivé počasie, ako aj choroby na plantážach v západnej Afrike, kde sa pestuje väčšina svetovej produkcie kakaa, ženú cenu komodity nahor.
        Raketový rast trhu s kakaom vyvolal obavy z dominového vplyvu na cenu čokolády v čase, keď veľké svetové ekonomiky už zápasia so zvýšenou infláciou.
        "Čokoláda je novým luxusným tovarom a očakávame, že ceny sladkých pochúťok budú v dôsledku toho prudko stúpať," povedala analytička XTB Kathleen Brooksová.
        Cena kakaa na burze v New Yorku sa tento rok viac ako zdvojnásobila po prudkom náraste v roku 2023. Dôvodom sú špekulácie o deficite globálnej ponuky pre zlé počasie v Ghane a na Pobreží Slonoviny. Obe krajiny zasiahli silné dažde, ktoré poškodili úrodu.
        Producentov najnovšie znepokojujú dôsledky klimatického fenoménu El Niňo, ktorý v niektorých oblastiach spôsobuje sucho a v iných záplavy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down