04.04.2011 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny ošípaných v 13. týždni

V minulom týždni pokračoval mierny vzostup cien jatočných ošípaných takmer vo všetkých krajinách EÚ. V priemere stúpla cena o 1,40 EUR za 100 kg v JUT.

Výraznejší vzostup bol zaznamenaný v Maďarsku, Poľsku a ČR, čím sa dotiahli na úroveň Slovenska, ale stále je to pod priemer EÚ. Na Slovensku sa predávali jatočné ošípané v 13. týždni v mierne zvýšených cenách spodnej hranice ale v celku podobne ako pred týždňom na úrovni od 1,17 – 1,22 EUR za 1 kg živej hmotnosti. Na stretnutí s ministrom pôdohospodárstva sme sa nedozvedeli ako chce riešiť súčasnú nepriaznivú situáciu v chove ošípaných, ktorá je v hlbokej kríze a potrebuje pomôcť prekonať toto nepriaznivé obdobie, nehovoriac o perspektíve tohto odvetvia. Skoršie vyplatenie platieb za životné podmienky je len minimálnou pomocou pre tých, ktorí sú do tohto programu zapojení, ale ani im to v podstate nevyrieši krízu, ktorá sa v chove ošípaných nachádza.
Ceny odstavčiat dovážaných zo zahraničia sa nemenili a predávajú sa od 2,20-2,30 EUR za 1 kg živej hmotnosti.
Doporučenie: Z vývoja cien v rámci EÚ odporúčame chovateľom ošípaných aj pre 14 týždeň 2011 požadovať cenu 1,17 – 1,25 EUR za 1 kg živej hmotnosti.

MVDr. ANDREJ IMRICH, predseda ZCHOS-D

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down