03.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny potravín klesli piaty mesiac v rade

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) nepredpokladá, že by sa ceny potravín výraznejšie znížili po tom, ako v septembri klesli na najnižšiu úroveň za tri roky. FAO zároveň mierne zhoršila odhad globálnej úrody obilnín v sezóne 2013/14.

Dôvodom septembrového zlacnenia potravín bolo podľa FAO strmé zníženie cien obilnín, zatiaľ čo ceny mliečnych produktov, mäsa a cukru vzrástli.
Organizácia pripomína, že vlani v lete ceny potravín vyleteli prudko nahor v dôsledku veľkého sucha a slabej úrody v USA, ale vyhliadky na solídnu tohoročnú úrodu otočili ich vývoj opačným smerom.
Podľa najnovšej správy FAO jej cenový index potravín, ktorý zahrnuje 55 položiek, sa v septembri znížil približne o 1%, na 199,1 bodu z augustových 201,4 bodu. Hodnota indexu klesla už piaty mesiac po sebe a dosiahla najnižšiu úroveň od septembra 2010.
"Ešte stále jestvuje priestor na pokles cien, ale už nie výrazný," povedal hlavný ekonóm FAO Abdolreza Abbasian.
FAO mierne zredukovala svoj odhad globálnej úrody obilnín v sezóne 2013/14, a to na 2,49 miliardy ton, čo je o 3 milióny ton menej, ako jej predchádzajúci odhad, ale o 8% väčšia úroda ako vlani. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down