26.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny potravín ovplyvňujú špekulanti

Za súčasnými cenami potravín stoja ich ceny na svetových trhoch. Tie sa však nachádzajú špekulatívne vysoko, a to aj napriek dobrej úrode.

"Dôvod súčasných vysokých cien poľnohospodárskych komodít je v špekulatívnom kapitáli," vysvetlil pre TASR Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers. Tento kapitál pochádza od centrálnych bánk, ktorý si môžu pri ekonomickom šoku stiahnuť. "K vyššie uvedeným šokom by som v prípade komodít doplnil aj silnú úrodu, ktorá taktiež môže byť podnetom pre sťahovanie kapitálu," dodal.

Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo vidí istý dôvod v aktuálnych cenách potravín aj v negatívnych faktoroch, ktoré obmedzili úrodu či export. Ide napríklad o sucho v Číne v prípade pšenice a nepriaznivé počasie v Južnej Amerike v prípade kávy.

Export kakaa zase negatívne zasiahli politické nepokoje na Pobreží Slonoviny. "Aj naďalej sa možno obávať volatilného vývoja, najmä v prípade krátkozrakých protekcionistických opatrení, ktoré by zasiahli stranu ponuky najdôležitejších poľnohospodárskych plodín," podotkol.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down