03.03.2011 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny potravín stále rastú

Index cien potravín FAO dosiahol vo februári tohto roku nový rekord.

Svetové ceny potravín vo februári 2011 opäť vzrástli, a to už ôsmy mesiac v rade. Odborníci pritom varujú, že sústavné zdražovanie cien energií ich vyženie ešte vyššie. Vyplýva to z najnovšieho indexu cien potravín Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Hodnota februárového indexu FAO totiž dosiahla nový rekord, keď sa z januárových 230,7 bodu vyšplhala na 236 bodov, teda na najvyššiu úroveň od roku 1990, kedy sa začal tento ukazovateľ sledovať.
Na ilustráciu, doterajšia najvyššia hodnota indexu bola 224,1 bodu v júni 2008 počas potravinovej krízy z rokov 2007/08.
Prudko rastúce ceny potravín boli pritom jedným z dôvodov protivládnych protestov v Egypte, Tunisku a v krajinách Blízkeho východu. Okrem toho, líbyjské povstanie proti režimu Muamara Kaddáfího, ktoré viedlo k takmer 50-percentnému poklesu ťažby ropy v tejto krajine, vyvoláva obavy z ďalšieho zdražovania komodít a z novej potravinovej krízy.
FAO vo svojej správe uviedla, že minulý mesiac sa na celom svete zvýšili ceny všetkých monitorovaných komodít s výnimkou cukru.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down