03.01.2011 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České pivovarníctvo sa topí v kríze

Český zväz pivovarov a sladovní odhaduje, že vlani došlo k poklesu vývozu piva z krajiny asi o 12 %. O rovnaké percento klesla aj produkcie zlatého moku. Export piva v novodobej českej histórii sa prvýkrát znížil medziročne v roku 2009 - o 10,5 %.

Predstavitelia veľkých medzinárodných pivovarníckych koncernov uvádzajú, že záujem o pivo vo svete obmedzuje recesia. Silné a tradičné české exportné značky sa v zahraničí predávajú ako prémiové a superprémiové, čo vplýva na ich ceny. A o najdrahšie pivo klesá záujem nielen v zahraničí, ale aj na domácom trhu. Pokles exportu piva súvisí aj s ďalšími faktormi. V krajine je veľa stredne veľkých a menších pivovarov, ktoré prakticky z roka na rok obmedzili vývoz. Zmenili stratégiu. To sa týka najmä pivovarov, ktoré kúpila skupina K Brewery. Ide o jihlavský Ježek, protivínsky Platan a o pivovar vo Vysokom Chlumci. Posledný z nich ešte v roku 2008 vyvážal 80 % z produkcie.

V ČR sa nájdu aj pivovary, ktoré vkladajú nádeje do rastu exportu. Patrí medzi ne upadajúci lakovnícky Bakalář. Vlani v lete ho kúpila skupina dovozcov a obchodníkov s pivom, ktorú vedie ruský podnikateľ Andrej Brajlovskij. Je spolumajiteľom najväčšieho importéra a distribútora piva, firmy Russian Traditon Group. Rusi investujú do technológie a modernizácie kapacít. Chcú zlepšiť exportné možnosti Bakalářa. Minuloročný výkon 20.000 hl by mal do dvoch rokov vzrásť na 100.000 hl, z ktorých sa väčšina vyvezie do Ruska.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down