11.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Českí farmári chcú dotácie v eurách, na kurzových výkyvoch prišli o miliardy

        Praha 10. februára (TASR) - Časť českých poľnohospodárskych podnikov začína zisťovať, či by nebolo možné vyplácať dotácie namiesto v korunách v eurách. Podľa výpočtov českého ministerstva poľnohospodárstva totiž prišiel tento sektor minulý rok v dôsledku silnejšej koruny približne o 4 miliardy Kč (158,91 milióna eur).

Balíky európskych dotácií sú totiž pre poľnohospodárov určované v eurách a až následne vyplácané v korunách, často aj o niekoľko rokov neskôr. Zvraty v kurze tak znamenali stratu až 11 % celkovej dotácie. Podľa Štátneho poľnohospodárskeho intervenčného fondu (SZIF), ktorý peniaze vypláca, by však zmena bola veľmi zložitá. Informoval o tom server iDNES.cz.
        Požiadavku vznieslo vedenie Asociácie súkromného poľnohospodárstva (ASZ) a minister poľnohospodárstva Marek Výborný ho teraz preveruje. Podľa predsedu ASZ Jaroslava Šebka by zmena predstavovala najväčší prínos pre hospodárov nakupujúcich hnojivá alebo stroje od zahraničných firiem, ktorým platia v eurách. Ak by sa táto možnosť zaviedla, bol by pre dobrovoľnosť, aby si podnik mohol vybrať, v akej mene chce peniaze vyplatiť. Zároveň by sa časť poľnohospodárov jasne prihlásila k tomu, aby sa v krajine zaviedlo euro, čo je téma, ktorá v súčasnosti vládnu koalíciu rozdeľuje.
        Zmena systému by mohla byť výhodná aj podľa prezidenta Agrárnej komory ČR Jana Doležala. "Len v minulom roku českí poľnohospodári prišli pre silnú korunu približne o 10 % na dotáciách, čo je skutočne veľká čiastka." Dôležité však podľa neho budú parametre opatrení.
        Niektoré veľké organizácie však prípadné zmeny v dotáciách považujú za výhodu iba pre hŕstku farmárov. "Takých poľnohospodárov bude relatívne málo," domnieva sa predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha. Ako dodal, ľudia sú vyplácaní v korunách, väčšina vstupov sa nakupuje v korunách. Podniky by v prípade výplaty v eurách museli platiť poplatky za prevod na koruny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down