08.06.2016 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Českí poľnohospodári by nemuseli platiť zdravotné a sociálne odvody

Česká vláda uložila ministrovi poľnohospodárstva Marianovi Jurečkovi, aby prišiel s novými spôsobmi riešenia krízovej situácie v živočíšnej výrobe, ovocinárstve a vo vinárstve. Ako dnes minister uviedol, možnosťou je zníženie daní či oslobodenie poľnohospodárov od odvodov na zdravotné a sociálne poistenie. Informoval o tom server iDNES.cz.

PRAHA. Chovatelia dobytka a ošípaných dlhodobo predávajú mlieko a mäso pod cenou a hrozí im rušenie chovov. Úrodu ovocia zasa poškodili jarné mrazy. "Najnovšie navrhujeme aj dočasné zníženie daní a oslobodenie od platieb sociálneho a zdravotného poistenia pre poľnohospodárske subjekty postihnuté krízou," povedal Jurečka.

Vinárom spôsobili aprílové mrazy škody na predpokladaných tržbách 1,4 miliardy Kč (51,81 milióna eur), ovocinárom okolo 400 miliónov Kč. Vinári majú poškodenú zhruba tretinu vinohradov, niektorí ale aj celé vinice. Ovocinári majú najviac zasiahnuté marhule a broskyne, zhruba 60 %, višne a čerešne sú zasiahnuté asi z polovice.

Ministerstvo už rozšírilo portfólio dotácií pre poľnohospodárov so živočíšnou výrobou. Reagovalo tak na prebytok mlieka na trhu. Ten vznikol po zavedení embarga na dovoz potravín do Ruska, čiastočne tiež zrušením mliečnych kvót v Európskej únii.

Straty príjmov v prípade českých prvovýrobcov sú v prípade producentov mlieka podľa ministerstva od 7 do 9 miliárd Kč, v prípade bravčového mäsa 3,3 miliardy Kč. Minister sa teraz snaží apelovať na českých občanov, aby jedli viac českých potravín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down