03.10.2016 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Českí poľnohospodári chcú riešiť nízke ceny mlieka, založia vlastnú mliekareň

Cena, za ktorú mliekarne v Česku vykupujú mlieko od miestnych poľnohospodárov, sa v júli ocitla na 7-ročnom minime. Zvýšeniu cien bráni aj to, že družstiev združujúcich chovateľov dobytka je príliš mnoho, čo oslabuje ich vyjednávacie pozície. Riešenie vidia niektorí poľnohospodári v koncentrácii trhu a založení vlastnej mliekarne. Informoval o tom server E15.cz.

PRAHA. "Združovanie poľnohospodárov do odbytových družstiev a združení organizácií producentov je možnosť, ako ovplyvniť cenu vykupovaného mlieka a zvýšiť podiel poľnohospodárov na konečnej cene mliečnych výrobkov," uviedol šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha. "Najväčšie odbytové družstvá majú v úmysle výstavbu vlastných spracovateľských kapacít," poznamenal. Nová družstevná mliekareň by pritom mohla spracovať až polovicu toho, čo českí chovatelia dojníc vyprodukujú.

Štyri najväčšie odbytové družstvá už pripravili zadanie štúdie uskutočniteľnosti. Ak by nová mliekareň vznikla, konkurovala by predovšetkým najväčšiemu spracovateľovi mlieka v Česku, juhočeskej Madete, olomouckej Olme z impéria ministra financií Andreja Babiša či skupine Pragolaktos.

S nízkou výkupnou cenou mlieka farmári zápasia už dlhšie, ale ich situácia sa začala zhoršovať pred dvoma rokmi, keď Európska únia uvalila obchodné sankcie na Rusko a potom na východné separatistické oblasti Ukrajiny. Rusi následne zareagovali embargom na dovoz veľkej časti potravinovej produkcie z EÚ.

Výsledkom bolo hromadenie zásob v EÚ a prudký pokles výkupných cien. V júli tohto roka táto cena dosiahla 6,10 Kč (0,225 eura) za liter. To je najmenej od leta 2009, keď sa ocitla dokonca pod úrovňou 6 Kč a českí poľnohospodári mlieko na protest vylievali do polí. Podľa expertov z trhu ale ceny už dosiahli svoje dno a mali by mierne začať stúpať.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down