20.04.2011 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český minister poľnohospodárstva čelí kritike

Vládna kríza, ktorú v súčasnosti riešia naši susedia spoza rieky Moravy, sa dotkla aj tamojšieho ministra poľnohospodárstva Ivana Fuksu.

Po tom, ako premiér Petr Nečas oznámil, že z vlády musia odísť traja ministri zo strany Veci verejné, požadujú členovia tejto strany odchod dvoch ministrov zo strany ODS a jedného ministra zo strany TOP 09.
Medzi nimi je aj Ivan Fuksa, na ktorého podali trestné oznámenie kvôli údajnému nezákonnému nakladaniu s finančnými prostriedkami štátneho podniku Lesy ČR. Proti odchodu ministra sa však postavili členovia Agrárnej komory ČR i Asociácie súkromného poľnohospodárstva ČR.
Vládna kríza vypukla po vyhlásení Petra Nečasa, že kvôli napojeniu na bezpečnostnú agentúru ABL by mali z vlády odísť traja ministri zo strany Veci verejné: minister dopravy Vít Bárta, minister vnútra Radek John a minister školstva Josef Dobeš. Predstavitelia Vecí verejných (VV) následne uviedli, že svojich ministrov obetujú len vtedy, ak z vlády odíde aj minister financií Miroslav Kalousek (TOP 09), minister obrany Alexandr Vondra (ODS) a minister poľnohospodárstva Ivan Fuksa (ODS).
Členovia strany Veci verejné podali uplynulý týždeň na Ivana Fuksu trestné oznámenie kvôli údajnému nezákonnému nakladaniu s financiami v š. p. Lesy ČR. Trestné oznámenie zároveň podali aj na generálneho riaditeľa štátnych lesov Svatopluka Sýkoru.
„Ukážeme, ako sa v š. p. Lesy ČR kradlo za bieleho dňa, ako povedal pán Drobil s pánom Knetigom,“ vyhlásil pre denník MF Dnes poslanec za VV Josef Novotný.
Narážal tým na minuloročnú nahrávku, na ktorej Martin Knetig, poradca bývalého ministra životného prostredia Pavla Drobila, uvádza, že za jeho pôsobenia dochádzalo v Lesoch ČR ku „krádežiam za bieleho dňa“. Podľa členov VV o týchto praktikách vedel riaditeľ štátnych lesov S. Sýkora i minister Ivan Fuksa, a preto požadujú ich odchod z funkcií.
Ako uviedli Hospodářské noviny, podľa Ivana Fuksu môže mať útok Vecí verejných na ministerstvo a Lesy ČR len dva dôvody: buď je snahou o odvedenie pozornosti od vlastných škandálov, alebo o udržanie údajne netransparentného systému obchodu s drevom so snahou profitovať z neho.
Ako uviedol Ivan Fuksa v rozhovore pre Lidové noviny, v čase, kedy vláda rokovala o tzv. Drevenej knihe, čiže koncepcii hospodárenia š. p. Lesy ČR, sa hovorilo o tom, že Vít Bárta (VV) sa chystá kúpiť spoločnosť, ktorá na základe zmluvy 16 rokov obchodovala s veľkou časťou dreva v štátnych lesoch. Vít Bárta obvinenie odmietol: „Je to úplná hlúposť,“ citovali jeho reakciu Lidové noviny.
Zotrvanie Ivana Fuksu vo funkcii ministra poľnohospodárstva podporujú predstavitelia agrárnych organizácií. „Ivan Fuksa je človekom na svojom mieste,“ uviedol vo svojom vyhlásení Jan Veleba, prezident Agrárnej komory ČR. „V tejto, pre nás takej kľúčovej dobe, kedy sa rozhoduje o konečnej podobe reformy spoločnej agrárnej politiky, nám nesmierne záleží na zachovaní kontinuity vo vyjednávaní za našu stranu. Do tejto chvíle prebiehalo vyjednávanie pre nás veľmi dobre a kľúčová osobnosť, český minister poľnohospodárstva Ivan Fuksa, svoju rolu plnil veľmi dobre. Z tohto dôvodu českí roľníci požadujú zotrvanie tohto ministra v českej vláde a zastavenie nepatričných návrhov na jeho výmenu,“ napísal Jan Veleba.
Podobný názor zastáva aj Josef Stehlík, predseda Asociácie súkromného poľnohospodárstva v ČR. „Vítame najmä jasnú snahu odbyrokratizovať, zoštíhliť a zefektívniť štátnu správu v tomto rezorte a robiť konkrétne kroky na podporu malého a stredného podnikania na vidieku,“ uviedol vo svojom vyhlásení. „Prípadná zmena vo vedení ministerstva poľnohospodárstva by teraz, vzhľadom k okolnostiam, mala za následok zastavenie týchto procesov, čo by bolo zlé nielen pre roľníkov, ale najmä pre občanov tejto krajiny,“ dodal Josef Stehlík.
Proti odchodu Ivana Fuksu sa postavil aj agrárny analytik Petr Havel. „Prečo by mal minister poľnohospodárstva zostať? Dôvodov je veľa. Zrejme najdôležitejším je ale to, že sa mu prvýkrát v ponovembrovej histórii ČR (nedokázal to ani roľník a najdlhšie slúžiaci exminister Josef Lux) podarilo minimálne vo vzťahu k EÚ zjednotiť tuzemskú poľnohospodársku verejnosť. A spokojní, aspoň v medziach možností, sú i samotní roľníci, takže diaľnice neblokujú traktory a na budovu v Těšnove zatiaľ nikto nehádže vajíčka, ani pred jej vchod nesype zemiaky,“ napísal Petr Havel vo svojom blogu na portáli blog.aktuálně.cz.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down