27.01.2014 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český pivovarník si postavil železničnú zastávku

Majiteľ vansdorfského pivovaru Kocour Josef Šusta sa stal podľa internetového portálu iDNES prvým súkromníkom v Česku, ktorý si postavil vlastnú železničnú zastávku.

VARNSDORF. Po troch rokoch od prvej myšlienky už pri jeho minipivovare zastavujú všetky osobné vlaky medzi Libercom a saským Seifhennersdorfom.
J. Šusta uviedol, že chcel zastávku preto, aby k nemu na pivo mohli cestovať ľudia vlakom aj z väčšej vzdialenosti, napríklad z Liberca. Jeho nápad ho stál asi 1 milión Kč (36.330 eur). Postavil ju sám s pomocou miestnych remeselníkov.
Pavel Blažek zo spoločnosti Transport Advisory, ktorý J. Šustovi s prípravou zastávky pomáhal, povedal, že je prvou v Česku, ktorú zaplatila fyzická osoba. Druhá "súkromná" zastávka pri železničnej trati sa nachádza v Jihlave, kde ju financovala firma Bosch z tamojšej priemyselnej zóny.
Podnikateľ musel získať na realizáciu svojho nápadu povolenia od takmer 40 inštitúcií. Kľúčovým bol súhlas Správy železničnej dopravnej cesty, ktorej trať patrí a prevádzkuje ju.
Josef Šusta je želežničným nadšencom. Vidieť to aj v jeho pivovare, bývalej výrobni keramiky. Kúpil dva lôžkové vagóny, vyradené z moskovského rýchlika. Zrenovoval ich do pôvodnej podoby a na dvore pivovaru slúžia na ubytovanie hostí. Plánuje získať historický motoráčik, ktorý by vozil turistov po zarastajúcej trati medzi Varnsdorfom a Eibauom.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down