04.02.2020 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cestovný ruch na vidieku zaznamenal nárast

V minulom roku začali v SR platiť rekreačné poukazy pre pracovníkov organizácií, zamestnávajúcich nad 50 pracovníkov, ktoré napomohli zvýšiť počet prenocovaní a návštevnosť jednotlivých regiónov na Slovensku. Podľa štatistiky nastal nárast najmä v letných mesiacoch, kde sme za deväť mesiacov minulého roku zaznamenali medziročný nárast zahraničných turistov o 8,6 percenta a domácich turistov až o 16 percent.

Tento nárast bol spôsobený nielen zavedením rekreačných poukazov, ale aj skutočnosťou, že bola rekordná zamestnanosť, mzdy rástli a obyvatelia mohli viac míňať na dovolenky. Ekonomický prínos nebol iba pre ubytovateľov, ale aj pre prevádzkovateľov služieb, reštaurácií, aquaparkov, kúpeľov, hradov, zámkov, múzeí a iných atrakcií na slovenskom vidieku.

Slovensko má zachovalú prírodu, termálne a liečivé pramene, množstvo kultúrnych a historických pamiatok. Tieto danosti lákajú najmä zahraničných návštevníkov z Českej republiky, Poľska, Nemecka a z ďalších krajín. Pochopiteľne, tým sa zvýšil počet prenocovaní, ubytovanie využilo takmer 5 miliónov turistov, z toho až 3 milióny Slovákov. Pomer domácich a zahraničných turistov je 60 : 40 v prospech domácich turistov. Celkove domáci turisti využili skoro 9 miliónov prenocovaní, čo je medziročný nárast o 16 percent. Ak sa pozrieme na štatistiku, potom najväčší nárast bol v Prešovskom a v Žilinskom kraji, teda na severnom Slovensku, v horských regiónoch, kde nárast presiahol 20 percent. Priemerná dĺžka prenocovaní u domácich návštevníkov je 2,7 noci; zahraniční návštevníci mali priemer 2,4 noci. V Trenčianskom kraji to boli až 4 noci, čo súvisí s ponukou kúpeľných služieb.

Záujem ešte porastie

 Možno očakávať, že i v roku 2020 bude rásť záujem domácich i zahraničných turistov o pobyty na Slovensku. Dôvodom je naďalej pozitívny hospodársky rast v Európe, a obyvatelia majú záujem o cestovanie. Na Slovensku očakávame nárast najmä v zimnom období, počas vianočných sviatkov, z dôvodu využívania rekreačných poukazov najmä v lyžiarskych strediskách.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down